Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 792
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Rząd chce chronić miejsca pracy

Środa, 22 maja 2013, 14:11
Aktualizacja: 14:12
Autor: red.
Rząd przyjął projekt ustawy, która ma pomóc utrzymać miejsca pracy w firmach, w których przejściowo spadła produkcja.

Komentarz Jeremiego Mordasewicza, doradcy zarządu Konfederacji Lewiatan
Ustawa nie powstrzyma wzrostu bezrobocia w okresie nagłego pogorszenia koniunktury, ale może pomóc utrzymać zatrudnienie firmom liczącym na odzyskanie zamówień w perspektywie roku.

Przedsiębiorca starający się o dotacje będzie musiał udowodnić, że w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy ma szansę wyjść na prostą. Nie chodzi bowiem o to, by pompować pieniądze w upadające firmy, tylko o to, by utrzymać choć część miejsc pracy. Pracodawca zwalniając pracowników musi wypłacić im odprawy, a następnie po kilku miesiącach poniesie wysokie koszty rekrutacji. Korzyść z tej ustawy odniosą pracownicy, bowiem część z nich zachowa pracę i pracodawcy, bo poniosą mniejsze koszty odpraw dla zwalnianych pracowników, a następnie niższe koszty rekrutacji.

Ale trzeba pamiętać, że dotacje dla jednych przedsiębiorców będą pochodziły ze składek pozostałych, a więc jest to gra o sumie zerowej. Dla przedsiębiorców znacznie większą pomocą byłaby ustawa umożliwiająca bardziej elastyczną organizację czasu pracy. Zwiększyłaby konkurencyjność działających w Polsce firm i zachęcałaby do inwestowania.

Konfederacja Lewiatan

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group