• Piątek, 6 grudnia 2019
  • Godz. 18:42
  • Imieniny: Emiliana, Mikołaja, Jaremy
  • Czytających: 877
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Rząd przeznaczył pieniądze na remont dwóch dróg w powiecie świdnickim

Wiadomości: Powiat świdnicki
Piątek, 6 listopada 2009, 7:29
Aktualizacja: 7:33
Autor:
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Powiat Świdnicki otrzymał pieniądze z budżetu państwa na remont dwóch dróg powiatowych w ramach drugiej tury naboru projektów do wieloletniego programu rządowego. A mowa o "Narodowym programie przebudowy dróg lokalnych 2008–2011", gdzie finansowane w ten sposób drogi nazywa się "schetynówkami". Nazwa ta pochodzi od nazwiska wicepremiera Grzegorza Schetyny.

"Schetynówki" to potocznie drogi lokalne, które mają być zmodernizowane lub wybudowane od nowa właśnie w ramach nowego programu rządowego. Powiat złożył do tego programu dwa wnioski. Pierwszy to dofinansowanie remontu nawierzchni wraz ze wzmocnieniem podbudowy drogi powiatowej nr 2899D Strzelce - Chwałków w Gminie Marcinowie a drugi to modernizacja i przebudowa drogi nr 2889D na odcinku Wilków - Niegoszów - Panków w Gminie Świdnica. W sumie koszt realizacji obu inwestycji to kwota ponad 3,6 mln zł. Przyznane dofinansowanie na Wilków - Panków wynosi 770 800 zł a na Strzelce - Chwałków - 1 075 600 zł. Resztę dołoży Powiat Świdnicki ze swojego budżetu.

- "W pierwszej turze nasze dwa wnioski odpadły. Nie zniechęciło nas to jednak do spróbowania ponownie sięgnąć po środki z budżetu państwa." - wyjaśnia Roman Etel, Etatowy Członek Zarządu Powiatu w Świdnicy. - "Zasada finansowania "schetynówek" polega na tym, że samorządy muszą wyłożyć połowę pieniędzy na inwestycje, a wtedy rząd da drugą połowę." - dodaje Roman Etel.

W założeniach programu wnioski o dofinansowanie składane przez samorządy nie mogły opiewać na więcej niż 3 miliony złotych i trafiały do MSWiA. Tam rozpatrywała je specjalna komisja. Z pewnością program ten wesprze samorządy, które najlepiej wiedzą, co i gdzie remontować. To także duża szansa dla małych gmin i powiatów, które nie mają możliwości na duże programy rządowe z funduszy europejskich.

Oprócz Powiatu Świdnickiego pieniądze na "schetynówki" w ramach listy projektów zgłoszonych przez gminy otrzymała także gmina Strzegom.

Drogi te zgodnie z założeniem programu będą remontowane w 2010 r.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group