Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 1046
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Samorządowe Forum Kobiet w Gminie Świdnica

Sobota, 9 grudnia 2017, 17:23
Autor: red
Gmina Świdnica: Samorządowe Forum Kobiet w Gminie Świdnica
Fot. Gmina Świdnica
Ostatnie Kobiece Forum Samorządowe, w ramach Związku Gmin Wiejskich odbyło się wiosną w Jaworzu.

Tym razem na zaproszenie wójt gminy Świdnica Teresy Mazurek 19 pań pełniących funkcję wójtów, burmistrzów, przewodniczących rad, sekretarzy spotkało się w gminie Świdnica. Dwudniowe obrady poświęcone były prawnym aspektom pracy w samorządzie.

Związek Gmin Wiejskich RP to największa ogólnopolska organizacja skupiająca gminy wiejskie i miejsko-wiejskie. Jego podstawowym celem jest integracja samorządów wiejskich i rozwiązywanie typowych problemów tego środowiska. Na przestrzeni ostatnich lat Związek intensywnie wspierał gminy w dostosowaniu się do standardów unijnych, realizował różnorakie programy badawczo-analityczne, organizował liczne szkolenia, warsztaty i konferencje wspierające realizację gminnych zadań i doskonalące umiejętności przedstawicieli samorządów.

Kobiece Forum Samorządowe stanowi platformę do wymiany doświadczeń i współpracy samorządów w całej Polsce, w których funkcję wójta, burmistrza, bądź zastępcy pełnią kobiety. Spotkania i konferencje są okazją do zapoznania się z dobrymi praktykami w samorządach oraz prezentacji naszych potrzeb i postulatów na szerszych forach. Staramy się, aby z każdego spotkania panie wyniosły nie tylko wiedzę merytoryczną, ale również dzieliły się doświadczeniami, rozwiązaniami i dobrymi praktykami, których są inicjatorkami w swoich samorządach. Forum zawiązało się w 2005 roku, a od 2015 działa przy Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej- podkreśla Anna Grygierek, burmistrz Strumienia i przewodnicząca Kobiecego Forum Samorządowego

Tym razem Forum w gminie Świdnica upłynęło pod hasłem „Prawne aspekty pracy w samorządzie. Uczestniczki nie tylko wzięły udział w konferencji, ale również skorzystały z wizyt studyjnych, których organizatorem była gmina Świdnica. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego to szczególnie miejsce na mapie Europy ale i gminy Świdnica. Była świadkiem wielu historycznych wydarzeń, począwszy od słynnej Mszy św. Pojednania, 12.11.1989 r. z udziałem ówczesnych szefów rządów Polski i Niemiec, poprzez wymianę młodzieży, seniorów, zawieranie umów partnerskich, organizację dożynek, po otwarcie wystawy „Odwaga i Pojednanie”. Bardzo cenimy sobie dobrą współpracę z Fundacją, a jej różnorodność jest z pewnością dobrą inspiracją do kolejnych działań – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek.

Korzystając ze spuścizny duchowej Kręgu z Krzyżowej, opozycji demokratycznej w Europie Środkowej oraz tradycji polsko-niemieckiego pojednania, Fundacja „Krzyżowa” działa na rzecz pokojowego współżycia narodów, grup społecznych i pojedynczych osób. Za szczególnie ważną uważamy pracę z młodzieżą. Działanie to ma na celu kształcenie ducha odpowiedzialności i otwartości na innych. W ten sposób Fundacja wspiera zarówno porozumienie między ludźmi, jak i rozwój europejskiego społeczeństwa obywatelskiego – podkreślał Dominik Kretschmann, kierownik Miejsca Pamięci w Krzyżowej.

Kolejnym punktem była wizyta w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie. To właśnie tutaj realizujemy wiele cennych inicjatyw skierowanych do naszych dzieci, uczniów, seniorów, ale i samych turystów. Na przestrzeni blisko 7 lat działalności, schronisko odwiedziło 15,5 turystów i udzielono 37 tysięcy noclegów, a w ostatnim Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Schronisko nasz obiekt po raz czwarty zdobył złote wyróżnienie – zachwalał Sebastian Krzywda, dyrektor schroniska.

Jakie są efekty takich spotkań? Przede wszystkim wymiana dobrych praktyk. W wielu sprawach mamy podobne cele i obszary działania. Wzajemnie możemy korzystać ze swoich doświadczeń. Tradycyjnie będziemy się spotykać, żeby wymieniać doświadczenia, nabywać wiedzę w różnych dziedzinach, konsultować się z ekspertami oraz prezentować dorobek kobiet w samorządzie- dodaje Anna Grygierek, przewodnicząca Kobiecego Forum Samorządowego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group