Niedziela, 31 maja
Imieniny: Anieli, Petroneli
Czytających: 205
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Saperzy w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 29 września 2015, 18:00
Aktualizacja: 18:05
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Z udziałem Wojewody Dolnośląskiego Tomasza Smolarza, Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja i przedstawiciela Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych płk. Artura Talika odbył się wczoraj briefing prasowy, dotyczący zbadania terenu ukrycia "Złotego Pociągu".

Briefing prasowy zorganizowano w pobliżu 65 kilometra linii kolejowej, czyli w rejonie domniemanego miejsca ukrycia pancernego pociągu z czasów II wojny światowej. W rejonie tym saperzy z 1 Pułku Saperów oraz Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych przeprowadzą dokładne badanie terenu pod względem bezpieczeństwa i ewentualne oczyszczenie tego miejsca z materiałów niebezpiecznych.

- Prezydent Wałbrzycha zawarł umowę pomiędzy jednostką wojskową w Brzegu i od dzisiaj rozpocznie się badanie terenu potencjalnego znaleziska przez wojsko pod kątem saperskim, radiacyjnym i chemicznym. Badanie ma na celu wykluczenie że na tym terenie znajdują się na głębokości do jednego metra jakieś materiały niebezpieczne. Głównym naszym przesłaniem jest to, by wykluczyć niebezpieczeństwo, czy potencjalne zagrożenie dla okolicznych mieszkańców i przebywających tutaj osób postronnych, żeby nie doszło do tragedii. Zgodnie z umową wstępny czas na realizację tego zadania to będzie sześć dni, począwszy od dnia dzisiejszego do 3 października. Po tym okresie Dowództwo Generalne ma przedstawić raport, który posłuży nam do oceny sytuacji i realnego zagrożenia na tym terenie - powiedział Tomasz Smolarz - Wojewoda Dolnośląski

W podobnym tonie wypowiadał się Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha:

- Dla nas kwestia bezpieczeństwa tego miejsca ma znaczenie absolutnie podstawowe. Jest to miejsce bardzo ruchliwe, przy trasie kolejowej. Ten etap, który dzisiaj, na naszą prośbę w trybie szczególnym żołnierze będą realizować ma charakter przede wszystkim względów bezpieczeństwa. Podpisaliśmy umowę o której wspomniał pan Wojewoda. Jako Miasto zapewniamy całą sferę pobytu i wyżywienia żołnierzom zaangażowanym w ten etap sprawdzania tego miejsca.

Ze względów bezpieczeństwa teren który będzie badany i oczyszczany przez saperów został objęty całkowitym zakazem wstępu. Zakaz będzie obowiązywał do odwołania.

-Takich zadań w ciągu roku Siły Zbrojne wykonują kilkadziesiąt. Nie jest to dla nas nic specjalnego. Mamy tylko sprawdzić teren, czy pod powierzchnią znajdują się ewentualnie jakieś przedmioty niebezpieczne. Po sprawdzeniu przekazujemy ten teren władzom samorządowym. Jesteśmy tu tylko i wyłącznie od sprawdzenia powierzchniowego, czyli od 30-40 centymetrów do 1 metra, w zależności od dostępności gruntu. Sprawdzenie odbędzie się za pomocą wykrywaczy min i georadarów, które są przygotowane do tego, żeby sprawdzić bardzo dokładnie teren - powiedział płk. Artur Talik

Dalsze działania na tym terenie uzależnione będą od wyników raportu, który po zakończeniu bieżących prac ma przygotować Dowództwo Generalne.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group