Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 876
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Seniorzy otwarci na świat

Piątek, 26 kwietnia 2013, 8:49
Autor: red.
Gmina Świdnica: Seniorzy otwarci na świat
Fot. użyczone
Kolejna 20 osobowa grupa seniorów skorzystała z bezpłatnej formy poznania technik obsługi komputerów oraz dostępu do internetu. Tym razem w ramach projektu "Internet dla Starsz@ka II" byli to seniorzy z Bystrzycy Dolnej i Komorowa.

Edukacja cyfrowa to nie tylko kwestia sprzętu, komputerów, dostępu do sieci. To przede wszystkim kwestia świadomości, motywacji i wiedzy. Dlatego od kilku miesięcy w gminie Świdnica działa LATARNIK, który poprzez bezpośrednie kursu zachęca osoby po 50. roku życia do bezpłatnego skorzystania z kursów komputerowych.

Latarnicy to wolontariusze, którzy pomagają zainteresowanym zdobyć umiejętności praktyczne w zakresie obsługi komputera i internetu. Z pewnością zajęcia przez nich prowadzone nie są nudne, bowiem w swoich działaniach skupiają się na praktycznej stronie obsługi komputera. Pomagają napisać pismo, założyć skrzynkę internetową, wysłać email czy też założyć konto na Naszej Klasie.

- W każdej jesieni życia jest czas młodości. Poruszanie się w wirtualnym świecie nie jest już dla nas takie straszne. Jeszcze kilka lat temu mówiliśmy że komputery są dla młodych. Postęp cywilizacyjny wymusza na nas „przyjaźń z komputerem”. Internetowa rejestracja do lekarzy, tania i nieograniczona komunikacja z rodziną to jedne z wielu narzędzi, które daje nam dostęp do internetu. Starość wcale nie musi być nudna. W każdym etapie naszej starości jest także czas młodości – mówią z uśmiechem uczestnicy projektu.

- Seniorzy zachęceni możliwościami coraz częściej decydują się na przyjaźń z komputerem. Program Polska Cyfrowa Równych Szans realizowany jest przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” dzięki wsparciu funduszy europejskich w ramach Projektu systemowego − działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego Internetu w Polsce. Uczestnicy kursu są dumni i cieszą się ze zdobytych umiejętności, co przekłada się na poczucie wartości i pozwala odnaleźć się we współczesnym, skomputeryzowanym świecie – dodaje wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Projekt ma przede wszystkim zaktywizować osoby starsze z małych miejscowości i pokazać, że starość nie musi być nudna. - Osoby starsze ze wsi były marginalizowane. Chcieliśmy zorganizować nie tylko coś co będzie atrakcją ale także by służyło to rozwojowi seniorów. Nauka prowadzona w kameralnych, rówieśniczych grupach ośmiela, motywuje i sprzyja zawieraniu nowych znajomości - mówi Justyna Sara-Hryncyszyn, Latarnik w gminie Świdnica.

Każdy cykl szkoleń kończy się wspólnym wyjściem do kina albo wyjazdem. Jak przystało na e-seniorów tak też było i tym razem. W poniedziałek 22 kwietnia br. uczestnicy komputerowych warsztatów wybrali się do świdnickiego kina, Ciemna 3D na polski film pt. Układ zamknięty.

Projekt „Internet dla Starsz@ka II” potrwa do czerwca 2014 roku, a warunkiem udziału jest tylko chęć nauki. - Nie potrzeba własnego komputera, czy laptopa. Zachęcam zatem wszystkie osoby w wieku 50+ zainteresowane udziałem w warsztatach do zgłaszania grupy ( ok. 7-8 os.) i do kontaktu ze mną pod nr tel. 666378013 - mówi Justyna Sara- Hryncyszyn.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group