Wtorek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 568
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sesja Rady Miejskiej w Żarowie – "nie" dla wodociągów

Wiadomości: Region - Żarów
Wtorek, 2 marca 2010, 9:44
Aktualizacja: 10:00
Autor: UM Żarów, opr. MaS
Fot. UMŻ
Kolejne posiedzenie rady miejskiej w Żarowie poświęcone było rozpatrzeniu dziesięciu projektów uchwał.

Dziewięć projektów zostało przyjętych bez żadnych problemów. Radni niemalże bez dyskusji zaaprobowali: wprowadzenie zmian w budżecie gminy Żarów na 2010 rok; przyjęcie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2010 rok; ustalenie regulaminu określającego wysokość i szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków; zmiany uchwały w sprawie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żarowie; niewyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym; zaliczenie niektórych dróg do kategorii dróg gminnych (dwie uchwały); przystąpienie do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w obrębie wsi Zastruże gm. Żarów oraz przystąpienie do sporządzenia planu urządzeniowo-rolnego dla gminy Żarów.

Jedyna uchwała, która nie została przyjęta, dotyczyła zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie gminy Żarów.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK) corocznie kieruje do burmistrza wniosek o zatwierdzenie cen. W uzasadnieniu tegorocznego wniosku prezes ZWiK przedstawił dokładne kalkulacje uzasadniające konieczność wprowadzenia podwyżek cen wody. Burmistrz sprawdza poprawność wyliczeń i, jeśli nie ma zastrzeżeń, przedstawia radnym wniosek o zatwierdzenie cen wody i odprowadzania ścieków.

Tegoroczne podwyżki ceny wody zostały zaplanowane na poziomie 3,8%. To oznacza, że cena wody dla mieszkańców miała wzrosnąć z 2,34 na 2,43 zł. Dla czteroosobowej rodziny zużywającej miesięcznie średnio 10m3 wody oznacza zwiększenie miesięcznych wydatków o 90 groszy. Cena za odprowadzanie ścieków miała wzrosnąć o 7,5%. To oznacza wzrost ceny z 3,96 zł na 4,26 zł. Taka zmiana oznacza wzrost miesięcznych wydatków o 2,00 zł.

Po ponad godzinnej dyskusji radni głosami klubu „Razem dla Żarowa” zadecydowali o niewyrażeniu zgody na zmianę cen wody. Jednakże ich decyzja wcale nie poskutkuje tym, że podwyżek cen wody i ścieków nie będzie. Będą, gdyż Prezes ZWiK, zgodnie z przysługującym mu prawem, sam zatwierdzi takie właśnie ceny.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group