Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 881
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Setki tysięcy umorzeń długów dzięki akcji wolontariat

Piątek, 9 grudnia 2011, 11:56
Aktualizacja: 14:37
Autor: red
Świdnica: Setki tysięcy umorzeń długów dzięki akcji wolontariat
Fot. red
Osoby, które mają problemy ze spłaceniem zadłużenia za czynsz, mogą wziąć udział w akcji wolontariat. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza kolejnych chętnych do akcji, która prowadzona jest w Świdnicy od lat.

– Propozycję kierujemy do świdniczan, którzy mają problem ze spłaceniem zaległości za czynsz w mieszkaniu socjalnym lub komunalnym. Mają możliwość umorzenia długu angażując się w wolontariat na rzecz mieszkańców Świdnicy – mówi Wioletta Kalin, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.

Projektem zainteresowana jest spora grupa świdniczan. Tylko w 2011 r. do wolontariatu skierowano 86 osób. 30 osobom umorzono długi czynszowe na kwotę blisko 90 tys. zł. Rok wcześniej 56 osób dzięki wolontariatowi uzyskało umorzenia na kwotę blisko 250 tys. zł.
– Pomysł oddłużania lokatorów miejskich zasobów komunalnych w formie wolontariatu realizujemy od 2006 r. Narodził się po wcześniejszych naszych doświadczeniach. Wtedy zadłużenia czynszowe rozkładaliśmy na raty, odraczaliśmy termin płatności albo stosowaliśmy umorzenia długów. Uznałem jednak, że nie tędy droga. Ludziom trzeba pomóc dając przysłowiową wędkę, a nie od razu rybę. Taki właśnie był pomysł na akcję wolontariat. Mieszkańcy, którzy wpadli w spiralę zadłużenia i chcą coś zmienić w swoim życiu mogą liczyć na nasze wsparcie. Wyjściem z problemów jest pomoc innym potrzebującym – dodaje Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Osoba zainteresowana zlikwidowaniem zadłużenia poprzez wolontariat, w pierwszej kolejności powinna zgłosić się do Urzędu Miejskiego w Świdnicy do Referatu Gospodarki Mieszkaniowej pok. nr 223 (tel. 74 856-28-79) w celu uzyskania pisemnej akceptacji takiej formy spłaty długu.

Przykładowo osoba, która ma wyrok eksmisyjny za niepłacenie czynszu, ma szansę uzyskać zgodę na aktywny sposób spłacenia zobowiązań. Jeżeli jednak orzeczenie eksmisji nastąpiło z powodu zakłócania spokoju i porządku publicznego, możliwość taka jest wykluczona.

Następny krok to zgłoszenie się do Centrum Wolontariatu działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Świdnicy, przy ul. Franciszkańskiej 7 (tel. 74 853-34-00). Każdy z kandydatów na wolontariusza bierze udział we wstępnym szkoleniu, na którym dowiaduje się m. in., jakie czynności może wykonywać wolontariusz, w jaki sposób zmniejszać się będzie jego zadłużenie. Wypełnia również ankietę, dzięki której będzie można uzyskać informację m.in. o doświadczeniach zawodowych kandydata, zainteresowaniach, czy też o karalności.
– Każdy z kandydatów odbędzie również indywidualną rozmowę z psychologiem. Osoba, która zostanie zakwalifikowana do wolontariatu, podpisze specjalne porozumienie na świadczenie usług wolontarystycznych – mówi Wioletta Kalin.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy w chwili obecnej poszukuje szczególnie osób, które widzą możliwość zaangażowania się w wolontariat na rzecz osób w wieku senioralnym. Powód? Coraz więcej starszych i samotnych osób w Świdnicy wymaga wsparcia ze strony społeczności lokalnej. Dlatego każda osoba, która odczuwa chęć podzielnia się swoją sprawnością z osobą mniej zaradną i samodzielną, jest przez MOPS mile widziana.
– To również doskonała okazja, aby pomagając innym rozwiązać własny trudny problem, jakim jest zadłużenie czynszowe – zachęcają organizatorzy akcji.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group