Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 977
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Sienkiewiczowskie pułapki

Niedziela, 27 listopada 2016, 17:04
Autor: red
Świebodzice: Sienkiewiczowskie pułapki
Fot. UM Świebodzice
Hoże panny, chyży młodzieńcy, w superrzadkich miejscach takich jak Czehryn, Zbaraż czy Zatybrze. A do tego arcymiły i arcydowcipny, na wpół fanfaron i facecjonista Zagłoba, późnogotyckie polichromie i… fast foody.

Takie niespodzianki językowe dla uczestników V Świebodzickiego Dyktanda o Pióro Burmistrza Miasta przygotowali organizatorzy, czyli Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych w Świebodzicach. Swoją wiedzę o polskiej ortografii i interpunkcji w tej edycji sprawdzało blisko 60 osób, w zdecydowanej większości była to młodzież ze świebodzickich szkół.

Wśród osób dorosłych, które zasiadły do dyktanda, był m. in. Poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska, burmistrz Bogdan Kożuchowicz, Ilona Szczygielska kierownik Wydziału Promocji UM, dyrektor SP 3 Jolanta Styrna-Grossman oraz pisząca te słowa.

Dyktando przygotowały panie polonistki z PZSI: Justyna Gąsior i Jolanta Bieniasz. Powiedzmy to uczciwie – nie było bardzo trudne, jednak sporo w nim było archaizmów lub historycznych nazw własnych i to mogło sprawić piszącym najwięcej trudności.

Mistrzem Ortografii 2016 w kategorii młodzież została Hanna Nowak, tytuł w kategorii dorośli trafił – po raz drugi – do Jarosława Gracy (5 błędów ortograficznych i 5 błędów interpunkcyjnych). Zwycięzcy otrzymali pióra i tablety.

Dyplomy i nagrody dla zwycięzców wręczyli: poseł Ireneusz Zyska oraz burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
- Dziękuję za jak zwykle fantastycznie przygotowane wydarzenie, gratuluję wszystkim Państwu – podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz, składając także podziękowania na ręce dyrektor szkoły, Magdaleny Stąpor.

Wyniki V Świebodzickiego Dyktanda:

Kategoria młodzież do 19 lat

1. Hanna Nowak
2. Aleksandra Mielczarek
3. Liwia Misztal

Kategoria dorośli

1. Jarosław Graca
2. Krzysztof Szymczak
3. Karolina Ceven

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group