Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 1012
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Skontrolują – czym palimy w piecach

Wtorek, 29 stycznia 2019, 13:04
Autor: red
Co roku w sezonie grzewczym występuje ten sam problem spalania śmieci w przydomowych piecach. Ciemny, gęsty dym często jest dowodem na to, że właściciel domu pali tym, co zakazane. Żarowianie także zwrócili na ten problem uwagę, wskazując, że niektóre firmy działające na terenie Żarowa również spalają różne odpady.

Z interwencją w tej sprawie zwrócili się mieszkańcy ulicy Kwiatowej w Żarowie, choć problem spalania różnych odpadów przez jedną z firm tam funkcjonujących był znany już kilka lat temu. - Wielokrotnie interweniowaliśmy w tej sprawie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Sanepidu, a także policji. Jednak przeprowadzone kontrole wykazały, że spalanie materiałów odbywa się tam we właściwy sposób i zgodnie z przepisami. W tym przypadku również zwróciliśmy się do Sanepidu celem przeprowadzenia kontroli. Na terenie firmy funkcjonującej przy ul. Kwiatowej w Żarowie interweniowała także policja, ale kontrola również wykazała, że spalanie odpadów odbywa się tam we właściwy sposób. Ponadto, Gmina powoła także komisję i upoważni osoby, które będą kontrolować mieszkańców i ich gospodarstwa domowe, w kwestii spalania odpadów. Przypominamy wszystkim mieszkańcom, iż obowiązuje ustawowy ZAKAZ SPALANIA ODPADÓW na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych. Spalając odpady łamiemy prawo, szkodzimy środowisku, a przede wszystkim szkodzimy sobie. Palenie śmieci jest wykroczeniem, niezależnie od tego, czy to sąsiad pali śmieci na swoim własnym podwórku i we własnym piecu, czy też jakaś firma robi to w ramach prowadzonej działalności - mówi Michał Działowski z Referatu Komunalnego Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Pamiętajmy, domowy piec nie jest przeznaczony do spalania odpadów.

NIE WOLNO SPALAĆ:

wszelkich przedmiotów z tworzyw sztucznych, butelek, pojemników, toreb foliowych

zużytych opon i innych odpadów z gumy

odzieży, obuwia

elementów drewnianych pokrytych lakierem lub impregnowanych

sztucznej skóry

opakowań po farbach, lakierach

opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin

papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych

CZYM GROZI SPALANIE ODPADÓW:

pyły z metalami ciężkimi - powodują zagrożenia białaczką

tlenki azotu - podrażniają i uszkadzają płuca

tlenki węgla - wiąże czerwone ciałka krwi, utrudnia transport tlenu w organizmie

dwutlenek siarki - powoduje trudności w oddychaniu

chlorowodór - tworzy z parą wodną kwas solny silnie żrący

cyjanowodór - tworzy z parą wodną kwas pruski - blokuje nieodwracalnie oddychanie tkankowe

dioksyny i furany - powodują nowotwory wątroby i płuc, mają działania alergiczne

Mając na uwadze zdrowie mieszkańców oraz ochronę środowiska w naszej gminie rozpoczęły się kontrole palenisk domowych, szczególnie w budynkach, z których wydobywający się dym z kominów może wskazywać na spalanie szkodliwych odpadów. Osoby, które zostaną przyłapane na spalaniu odpadów muszą liczyć się z surowymi karami.

Gmina podjęła także działania związane z zakupem czujników monitoringu jakości powietrza, które mierzą poziom stężeń pyłów PM1, PM2.5, PM10, temperaturę, ciśnienie oraz wilgotność.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group