Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 1267
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Śmietnisko wokół śmietnika

Czwartek, 21 maja 2020, 11:04
Aktualizacja: 13:06
Autor: red
Żarów: Śmietnisko wokół śmietnika
Fot. UM Żarów
Opony, części samochodowe, odpady po remontach domowych czy artykułach spożywczych to śmieci, które zamiast trafiać do odpowiednich pojemników lub Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów zlokalizowanego na terenie Żarowa, są zostawiane przez mieszkańców wokół pojemników do segregacji.

W ten sposób nie tylko nie dbamy o miejsce, w którym mieszkamy. Przypominamy, że porzucanie odpadów w miejscach do tego nie przeznaczonych jest wykroczeniem i podlega karze grzywny. Na terenie gminy umieszczane są fotopułapki, które rejestrują w miejscach newralgicznych przypadki zaśmiecania terenów gminnych.

– Chociaż dostępne są specjalne kontenery do segregacji odpadów, wokół nich pojawiają się wysypiska śmieci, które nie są ani odpadami komunalnymi, ani typowo segregacyjnymi. Zdarzają się przypadki, że mieszkańcom nie chce się nawet wrzucić szkła czy plastików do środka i pozostawiają je w workach lub rzucają na ziemię. Pamiętajmy, że wystawianie jakichkolwiek odpadów pod boksy lub zestawy do zbiórki selektywnej jest niedopuszczalne. Takie działania generują dodatkowe koszty finansowe, którymi w następstwie obciążani są pozostali mieszkańcy gminy. Na terenie gminy Żarów rozstawionych jest ponad 100 gniazd, a w nich 250 kontenerów: NIEBIESKIE na papier, ZIELONE na stłuczkę szklaną oraz ŻÓŁTE na tworzywa sztuczne, metale oraz odpady wielomateriałowe. Kontenery te mają pojemność od 1,5 m3 do 2,5 m3. Każdy mieszkaniec gminy Żarów może także bezpłatnie oddać dowolną ilość odpadów w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów. Tutaj Żarowianie mogą zostawiać odpady komunalne, RTV, AGD, tworzywa sztuczne, zużyte opony od pojazdów osobowych, papier, tekturę, szkło i metale. Dbajmy wspólnie o czystość i estetykę naszej gminy – mówi Tomasz Kuska z Referatu Komunalnego Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Pamiętajmy także, że zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2020r. nie ma już możliwości niesegregowania odpadów. Każdy mieszkaniec ma prowadzić zbiórkę w sposób selektywny. Wielokrotnie pisaliśmy o tym, jakie śmieci wrzucać do poszczególnych kontenerów. Mieszkańcy początkiem roku otrzymali także nowe ulotki śmieciowe, w których dokładnie jest opisany cały system segregacji odpadów, jakie odpady możemy oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów oraz kiedy zgłaszać zbiórkę odpadów wielkogabarytowych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group