Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 869
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Specjalna sesja w Świebodzicach w sprawie pogotowia

Poniedziałek, 31 stycznia 2011, 8:42
Aktualizacja: 8:43
Autor: red.
Świebodzice: Specjalna sesja w Świebodzicach w sprawie pogotowia
Fot. UM Świebodzice
W trybie nadzwyczajnym zbierze się dziś Rada Miejska Świebodzic. Powodem spotkania jest zamieszanie wokół kontraktu dla świebodzickiego pogotowia. Placówka została przez Narodowy Fundusz Zdrowia przydzielona do obszaru wałbrzyskiego – jeśli chodzi o kontrakt na świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Dotychczas podstacja Świebodzice była częścią Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy i pacjenci świebodzickich przychodni po godzinie osiemnastej mogli zgłosić się do podstacji przy ul. Wiejskiej po pomoc ambulatoryjną. W nowych warunkach, jeśli po rozstrzygnięciu kontraktu wałbrzyskie pogotowie nie uruchomiłoby ambulatorium w Świebodzicach, świebodziczanie będą zmuszeni wieczorami czy w weekendy i święta jechać na ul. Chrobrego w Wałbrzychu.

- To kuriozum, absurd, brak tu jakiejkolwiek logiki - takie określenia padały z ust radnych na posiedzeniu komisji zdrowia, które odbyło się w czwartek, 27 stycznia. W spotkaniu wziął udział burmistrz Bogdan Kożuchowicz, zastępca Zbigniew Opaliński, a także szefowie dwóch największych palcówek służby zdrowia w mieście: szefowa szpitala Mikulicz Barbara Kosak i Adrian Szwczyk, dyrektor miejskiej przychodni. Wszyscy zgodnie wyrażali sprzeciw wobec decyzji dolnośląskiego NFZ w zakresie konkursu dla pogotowia.

Członkowie komisji słusznie wskazywali także na brak uzasadnienia ekonomicznego w nowym podziale obszarowym. Wynika bowiem z niego, że obszar nr 30 czyli powiat wałbrzyski wraz z gminą Świebodzice to 201,4 tysiąca pacjentów do obsłużenia. Przepisy mówią wyraźnie, że na 50 tys. mieszkańców musi być jedna karetka. Wynika zatem z tego jasno, że obszar wałbrzyski będzie musiał stworzyć 5 zespołów karetek, z czego ten piąty przypada na nieco ponad tysiąc pacjentów.

Dyskusja na posiedzeniu komisji była burzliwa, radni nie kryli oburzenia wobec NFZ, ostatecznie zdecydowano o zwołaniu nadzwyczajnej sesji, na której rada miejska podejmie stanowisko w formie uchwały-protestu, który zostanie niezwłocznie przesłany do instytucji, odpowiedzialnych za całe zamieszanie, w pierwszej kolejności do prezesa NFZ. Świebodzice będą także domagać się przywrócenia dotychczasowego funkcjonowania podstacji.

- Nie pozwolimy, by nasi pacjenci ucierpieli w wyniku niezrozumiałych i nie mających żadnego logicznego uzasadnienia decyzji - podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz. Władze miasta także przygotowały już ostre pismo w tej sprawie do NFZ.

Wstępnie ustalono, że sesja rozpocznie się o godz. 17.

***
Zobacz także:

* Radni i wicestarosta piszą w sprawie pogotowia, czwartek, 27 stycznia, godz. 21.10,
* Co ze świebodzickim ambulatorium?, środa, 26 stycznia, godz. 8.22,
* Z ostatniej chwili: świdnickie pogotowie bez Świebodzic, wtorek, 25 stycznia, godz. 10.51.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group