Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 991
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Sporna minuta ciszy i prezydent z pensją – 12340 zł brutto miesięcznie

Wtorek, 14 grudnia 2010, 17:34
Aktualizacja: Środa, 15 grudnia 2010, 7:05
Autor: KO
Świdnica: Sporna minuta ciszy i prezydent z pensją – 12340 zł brutto miesięcznie
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Druga sesja świdnickich rajców miała przebiec spokojnie, wszak do uchwalenia były tylko trzy uchwały, żadna z nich nie rodziła żadnych kontrowersji. A jednak – Tadeusz Grabowski ze Wspólnoty Samorządowej zwrócił się do rajców o uczczenie minutą ciszy pomordowanych w czasie wydarzeń sprzed 40 i 29 lat – i to spowodowało dyskusję.

Chodzi o czterdziestą rocznicę wydarzeń grudniowych i dwudziestą dziewiątą rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Adam Markiewicz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej stwierdził, że nie będzie tego czcił. Gdy większość rady powstała, aby spełnić wolę Tadeusza Grabowskiego, z sali wyszli radni SLD: Adam Markiewicz, Janusz Solecki i Janusz Szalkiewicz. Pozostali rajcy z tego ugrupowania siedzieli na swoich krzesłach. Minuta ciszy była symboliczna, nie trwała nawet minuty.

Zasadniczą częścią dzisiejszej sesji było ślubowanie prezydenta Wojciecha Murdzka oraz podjęcie trzech uchwał: w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego właśnie zaprzysiężonego prezydenta, w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Ireneusza Pałaca oraz w sprawie wynagrodzenia Wojciecha Murdzka. Obyło się bez dyskusji, jedynie przed głosowaniem w sprawie radnego Pałaca radny Krzysztof Lewandowski z Prawa i Sprawiedliwości zapytał, cóż się takiego stało, że Ireneusz Pałac rezygnuje z mandatu. Prezydent Wojciech Murdzek oświadczył, że jutro powoła Ireneusza Pałaca na swojego zastępcę (a zaledwie 13 dni temu z zastępcą prezydenta Ireneuszem Pałacem został rozwiązany stosunek pracy i złożył on ślubowanie na radnego). Rajcowie uchwalili wynagrodzenie prezydenta na poziomie 12340 zł brutto miesięcznie (wstrzymało się od głosu w tej sprawie pięcioro radnych SLD i czterech z PiS).

Adam Markiewicz następnie złożył oświadczenie w sprawie minuty ciszy z początku sesji. Stwierdził w nim, że gmina nie powinna być areną roztrząsania historii politycznej i że nie umniejsza on zasług ludzi walczących o wolną Polskę, ale nie zgadza się na wykorzystywanie tego do celów politycznych. Polemikę z nim rozpoczęła radna Zofia Skowrońska-Wiśniewska, głos zabrał również Janusz Szalkiewicz, ale ostatecznie dyskusję zamknęła przewodnicząca Joanna Gadzińska przypominając radnym o obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych.

Sesja trwała niespełna godzinę. Kolejna – jeszcze pod koniec tego roku. Radni dziś ogłosili powstanie trzech klubów: PiS (przewodniczącym został Wojciech Kielka), SLD (przewodniczącym został Janusz Solecki) i Platformy Obywatelskiej (przewodniczącym został Krzysztof Grudziński).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (58) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group