Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 912
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Morawa: Sporo zmian w Pałacu w Morawie

Piątek, 23 listopada 2012, 11:38
Aktualizacja: 11:41
Autor: red.
Morawa: Sporo zmian w Pałacu w Morawie
Fot. użyczone
W neoklasycznym Pałacu w Morawie koło Strzegomia oraz jego otoczeniu zaszło w ostatnim czasie sporo zmian. W listopadzie zakończył się remont dachu, a w parku przeprowadzono kolejny etap prac na przywróceniem jego dawnej świetności oraz zainstalowano tablice informacyjne dla odwiedzających go turystów.

Fundacja Św. Jadwigi z Morawy od pięciu lat starała się o uratowanie należącego do niej neoklasycznego pałacu. Budynek był bardzo mocno zagrożony. Stary dach nie był już szczelny i nie powstrzymywał deszczu przed wdzieraniem się do środka. Szkody były już widoczne gołym okiem i stawiały pod znakiem zapytania dalszą działalność charytatywnego przedszkola i międzynarodowego ośrodka edukacyjnego, które działają w pałacu.
- Remont dachu umożliwiło wspólne działanie pod hasłem „Razem jesteśmy silni” polskich i niemieckich partnerów. Ze strony polskiej przedsięwzięcie wsparli: Dolnośląski Urząd Marszałkowski we Wrocławiu, gmina Strzegom, Fundacja Polska Miedź w Lubinie, natomiast z niemieckiej strony: Fundacja Eryki-Simon Fundacja Redel Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury z siedzibą w niemieckiej części Zgorzelca ze środków Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów oraz inni prywatni ofiarodawcy z Niemiec - wyjaśnia Thesi von Werner z Fundacji Św. Jadwigi.

W listopadzie przeprowadzono również kolejny etap prac w przypałacowym parku. Podczas zorganizowanych warsztatów uczniowie z profilowanego Zespołu Szkół w Mokrzeszowie, z Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu oraz miłośnicy parku w Morawie wspólnie pracowali nad przywróceniem jego dawnej świetności. Odtworzono dalsze okna widokowe wzdłuż rzeki Strzegomki, skoszono łąki, zabezpieczono wartościowy zbiór krzewów i kontynuowano prace nad zbudowaną w zeszłym roku nadbrzeżną promenadą. Odtworzony oraz oddany do użytku został również jeden z mostków.

W pracach pod kierownictwem Ekkeharda Brukscha, wieloletniego inspektora parku w niemieckim Mużakowie, który jest jednocześnie patronem parku w Morawie, uczestniczyło ponad 100 osób. Zwieńczeniem tegorocznych warsztatów w Morawie było ustawienie w parku tablic informacyjnych dla zwiedzających o szczególnych walorach parku. Projekt ten był współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group