Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 982
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Strzegom: Inwestycje, reminiscencje społeczne i nie tylko

Poniedziałek, 28 lipca 2014, 15:51
Aktualizacja: 15:53
Autor: red.
Strzegom: Strzegom: Inwestycje, reminiscencje społeczne i nie tylko
Fot. UM Strzegom
– Dokonujemy tylko przesunięć budżetowych, nie zwiększamy deficytu i nie musimy zaciągać na to żadnych kredytów – mówił podczas sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu w dn. 25 lipca br. Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia. Przesunięcia między paragrafami zostały spowodowane realizowanymi obecnie zadaniami inwestycyjnymi. W toku obrad radni Rady Miejskiej w Strzegomiu podjęli trzy istotne dla rozwoju gminy uchwały.

W celu właściwego utrzymania dróg powiatowych radni podjęli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Świdnickiemu na przebudowę drogi powiatowej nr 2919D w miejscowości Olszany. Pierwotnie gmina Strzegom przeznaczyła na ten cel kwotę 209 tys. zł, ale po przetargu kwota zmniejszyła się o 11 000,00 zł.

Gmina Strzegom udzieliła także pomocy finansowej Powiatowi Świdnickiemu na realizację zadań związanych z budową chodników przy drogach powiatowych na terenie gminy Strzegom w wysokości 166 400,00 zł. W bieżącym roku nowe chodniki powstaną w Tomkowicach, Kostrzy, Rogoźnicy i Olszanach. Radni postanowili zwiększyć zakres robót dotyczących budowy chodników przy drogach powiatowych na terenie gminy Strzegom o budowę kolejnego odcinka chodnika przy drodze nr 2792D w Kostrzy i odcinka chodnika przy drodze nr 2919D w Olszanach. Inwestycje i ich dotowanie są zasadne, bowiem drogi i chodniki powiatowe przebiegają przez miejscowości znajdujące się na terenie gminy Strzegom.

Zmiany wprowadzone w budżecie dotyczyły przesunięć między paragrafami.

W planie dochodów wprowadzono dotację celową z Województwa Dolnośląskiego w ramach priorytetu „ Odnowa zdegradowanych obszarów miejskich na terenie Dolnego Śląska” w wysokości około 800 tys. zł oraz zmniejszono dotację na zadaniu „ termomodernizacja PSP w Jaroszowie oraz budynku sali gimnastycznej PSP nr 4 w Strzegomiu o kwotę 25 tys. zł.

W planie wydatków zwiększono o kwotę 25 tys. zł środki przeznaczone na przebudowę dróg gminnych- ul. Jeleniogórskiej, Górniczej i ul. Wałbrzyskiej do DK nr 5, zmniejszono środki na termomodernizację szkół oraz wprowadzono kwotę w wysokości około 800 tys. zł na przebudowę drogi gminnej (ul. Koszarowa) wraz z budową drobnej infrastruktury przestrzeni publicznej na terenach powojskowych w ramach III etapu rewitalizacji terenów pokoszarowych. W tym etapie planuje się przy ul. Koszarowej budowę siłowni i boiska. Na ten cel gmina może otrzymać ok. 85% dofinansowania zewnętrznego. - Bez zapisania i zrealizowania tego zadania w budżecie, nie moglibyśmy na temat tych pieniędzy w ogóle rozmawiać z Urzędem Marszałkowskim – wyjaśnił Zbigniew Suchyta.

Budżet po zmianach wygląda następująco:
- Planowane dochody 88 312 681,21 zł
- Planowane wydatki 91 541 842,21 zł
- Planowany deficyt 3 229 161 zł
- Planowane przychody 8 885 906 zł
- Planowane rozchody 5 656 745 zł

Po przegłosowaniu uchwał znajdujących się w porządku obrad, za zgodą Tadeusza Wasyliszyna, przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu głos zabrał Marek Gałuszka, przedstawiciel mieszkańców, jak sam zaznaczył, krytykując radnych, zarzucając im zbytnią bierność i brak kompetencji. Tę wypowiedź zripostował Zbigniew Suchyta. - Gmina to nie prywatny folwark. Jeżeli coś robimy, to robimy z rozmysłem, poszukując najlepszego rozwiązania i osiągając najlepsze wskaźniki dla gminy. Gratuluję społeczności strzegomskiej takiej rady – stwierdził burmistrz. I dodał: - Życzę każdemu burmistrzowi takiej rady. Zaś radny Marian Góra w swoim oświadczeniu skrytykował portal internetowy strzegomiak.pl, występując przeciwko obrażaniu ludzi w komentarzach pod tekstami, które są poniżające, stronnicze i skłócające społeczeństwo. Obecna na sesji przedstawicielka portalu wyjaśniła, że na portalu obowiązuje wolność słowa i komentarze nie będą blokowane. W toku wypowiedzi wyjaśniła, że portal nie identyfikuje się z hejterami, a poszkodowany może dochodzić swoich praw na drodze prawnej.

(Grażyna Kuczer)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group