Sobota, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 1194
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Strzelnica otwarta

Piątek, 15 października 2021, 13:11
Autor: red
Strzegom: Strzelnica otwarta
Fot. UM Strzegom
W hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu 12 października br. odbyło się oficjalne otwarcie systemu szkolno–treningowego „Pojedynek 1”, zwanego potocznie wirtualną strzelnicą.

Zaproszenie dyr. Tomasza Marczaka przyjęli: starosta świdnicki Piotr Fedorowicz, burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, zastępca burmistrza Wiesław Witkowski, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Grzegorz Stawarz, mł. insp. komendant Andrzej Dobies (Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy), podinsp. komendant Piotr Galicki (Komisariat Policji w Strzegomiu), nadkom. Piotr Jaros i prezes OSiR-u Paweł Mosór. Spotkanie przygotowali gospodarze obiektu: nauczyciel wychowania fizycznego i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Świdnickiego - Przemysław Stempniewicz oraz płk Mariusz Krzak.

Zainstalowany przez firmę AUTOCOMP MANAGEMENT system szkolno – treningowy składa się z następujących elementów:

1.Modułu Projekcji (MP):

zestawu mikrokomputerowego PC,
projektora,
kamery,
głośnika,
2.Klawiatury bezprzewodowej z gładzikiem

3.Tabletu z ładowarką

4.Drukarki

5.Specjalistycznego oprogramowania mikrokomputera

6.Broni treningowej działającej w systemie blow-back:

repliki karabinu z dwoma magazynkami – 4 kpl,
repliki pistoletu z dwoma magazynkami – 4 kpl;
ładowarki bezprzewodowej modułu laserowego umożliwiającej podłączenie do 8 szt. modułów.
W sali zostały zamontowane również rolety zaciemniające, siatki maskujące, stanowiska strzeleckie i wykładzina trawiasta. Przygotowany został również ekran o wymiarach 7x3 m, a na ścianach pojawiły się odpowiednie barwy.

- System szkolno – treningowy będzie wykorzystywany przede wszystkim przez klasy mundurowe w doskonaleniu umiejętności strzeleckich. Oczywiście, młodzież licealna z innych klas, w ramach wychowania fizycznego i zajęć integracyjnych, będzie miała również możliwość korzystania z wirtualnej strzelnicy. Poza tym zajęcia kółka strzeleckiego poprowadzi płk Mariusz Krzak, który ukończył szkolenie w obsłudze tego typu strzelnic” –informuje dyrektor LO Tomasz Marczak

Do tej pory licealiści jeździli na treningi strzeleckie do 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, w którym doskonalili swoje umiejętności na systemie „Śnieżnik 2”.

Od wtorku 12 października system szkolno – treningowy „Pojedynek 1” będzie funkcjonował w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu.
Wartość inwestycji: 150 000 zł (w tym 118 000 zł z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz 32 000 zł z powiatu świdnickiego). Jest to jedyna tego typu strzelnica w powiecie świdnickim!

„Strzelnica w powiecie” to konkurs Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest nie tylko rozbudowa infrastruktury strzelnic w Polsce i szkolenie młodzieży, lecz także rozwijanie umiejętności strzeleckich w społeczeństwie. MON chce, by na strzelnicach wirtualnych uczestnicy zajęć mogli brać udział w statycznych i dynamicznych treningach, w tym strzelaniach na celność i skupienie, oraz ćwiczyć według różnych scenariuszy, zakładających strzelanie na wirtualnych placach ćwiczeń oraz otwartych przestrzeniach, w tym terenach zalesionych i miejskich.

- Przyznanie dotacji na stworzenie strzelnicy wirtualnej dla Liceum Ogólnokształcącego jest wspaniałym uzupełnieniem edukacji praktycznej uczniów z klas mundurowych. Dziękuję pracownikom MON oraz Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”, ministrowi Michałowi Dworczykowi, a także staroście świdnickiemu Piotrowi Fedorowiczowi, wicestaroście Zygmuntowi Worsie, burmistrzowi Strzegomia Zbigniewowi Suchycie, dyr. Wydziału Oświaty i Wychowania Grzegorzowi Stawarzowi oraz wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu Przemysławowi Stempniewiczowi za pomoc udzieloną w przygotowaniu i realizacji tego wniosku – dodaje dyrektor Tomasz Marczak.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group