Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 1924
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdnica laureatem

Środa, 16 listopada 2022, 7:12
Autor: red
Świdnica: Świdnica laureatem
Fot. UM Świdnica
Polski Fundusz Rozwoju ogłosił w ramach "Giełdy Miejskich Technologii" konkurs łączący dostawców technologii z obszaru smart city dla miast z samorządami. Dzięki mikrograntom o wysokości do 50 tysięcy złotych Świdnica przetestuje przez 12 miesięcy jedno z wybranych rozwiązań informatycznych.

Miasto będzie realizowało projekt pn. "Mapa Potencjału Solarnego", z którego skorzystają przedsiębiorcy, instytucje oraz mieszkańcy planujący inwestycje w fotowoltaikę. Zaprezentowane zostaną zbiorcze analizy potencjału solarnego dostępne w formie interaktywnych map poprzez aplikację webową.

Dane wytworzone w wyniku analiz zostaną udostępnione publicznie w Systemie Informacji Przestrzennej Miasta (SIP) i na Geoportalu Świdnickim (geoportal.um.swidnica.pl). Aplikacja pozwoli wszystkim zainteresowanym na sprawdzenie opłacalności instalacji paneli fotowoltaicznych i oszacowania korzyści. Uruchomiona zostanie również automatyczna aktualizacja danych.

- Nasza gmina wchodzi w skład Klastra Świdnicka Energia Odnawialna. Rozwiązanie to doskonale wpisuje się w strategię działania klastra, popularyzując rozwój odnawialnych źródeł energii. Ponadto rozwój OZE wpisuje się również w obowiązujące dokumenty strategiczne miasta tj.: Strategię Rozwoju Miasta Świdnica, Założenia do planu zaopatrzenia Gminy Miasto Świdnica w gaz, energię elektryczną i ciepło, Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Miasto Świdnica do 2030 r. oraz w przygotowywaną koncepcję inwestycyjno – energetyczną pn. „Świdnica na drodze do niezależności energetycznej Etap I - Transformacja Sektora Publicznego” – mówi Anna Skrzypacz, dyrektor Wydziału Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

W pierwszym naborze wpłynęło od samorządów z całej Polski łącznie 76 wniosków grantowych. O wygranej decydował poziom deklarowanego zaangażowania pracowników jednostek samorządu terytorialnego, oczekiwany wpływ wdrożenia na poprawę efektywności pracy urzędu oraz kompletność informacji o stosowanej w urzędzie infrastrukturze informatycznej. Oprócz Świdnicy laureatami zostały także gminy: Kowary, Miejsce Piastowe, Nowe Skalmierzyce, Pruszcz Gdański i Rybnik. Otrzymają one łącznie 275 tys. zł na testowanie wybranych rozwiązań technologicznych z obszaru smart city.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group