Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 957
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdnica znów wysoko w ogólnopolskim rankingu

Poniedziałek, 28 listopada 2016, 15:32
Autor: red
Świdnica: Świdnica znów wysoko w ogólnopolskim rankingu
Fot. UM Świdnica
W tym roku po raz trzynasty wyłoniono laureatów rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego.

Miasto Świdnica znalazło się na wysokim 18. miejscu wśród 238 gmin, w zestawieniu opracowanym pod przewodnictwem prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.

Głównym celem projektu jest opracowanie podstaw systemowego monitorowania zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów, jako jednostek samorządu terytorialnego i promowania tego rozwoju na bazie opracowanych wzorców, czyli najlepszych przykładów. Do tego celu prowadzi program badań na dwóch poziomach: na poziomie regionów i na poziomie krajowym.

Ranking jest prowadzony oddzielnie dla miast na prawach powiatu, gmin miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich. O jego wartości decyduje zakres i sposób zbierania danych wyjściowych, które obejmują wszystkie polskie miasta i gminy. Porównywane są niezależne materiały zbierane przez Główny Urząd Statystyczny i Bank Danych Lokalnych. Analizie podlega 16 wskaźników pogrupowanych w 3 obszarach rozwoju: gospodarczym, społecznym i ochrony środowiska. Pod uwagę brane są m.in. stopień wykorzystania funduszy unijnych, przedsiębiorczość, wydatki na inwestycje, liczba pracujących, udział dochodów własnych itp.

W kategorii gmin miejskich Świdnica znalazła się na 1 miejscu w powiecie i na 2 w województwie. Zwycięzcą wśród gmin miejskich jest Karpacz, wśród miast na prawach powiatu – Gliwice, wśród wiejskich – Kleszczów a wśród miejsko-wiejskich – Dziwnów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group