Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 925
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdnicka Gryfiada dzieciom

Czwartek, 6 czerwca 2013, 7:24
Autor: red.
Świdnica: Świdnicka Gryfiada dzieciom
Fot. użyczone
W strugach deszczu, pełen barwnych strojów, gryfów, smoków i innych postaci ze świdnickich legend, ulicami wokół świdnickiego Rynku przeszedł kolorowy korowód dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Wielobarwny pochód smoków, gryfów i legendarnych i historycznych postaci wyruszył spod placu Jana Pawła II. Przemarsz ulicami Długą, Pułaskiego i wokół Rynku zgromadził wszystkich uczestników pod sceną, z której prezydent Świdnicy wręczył przedstawicielom dzieci klucz do miasta. Potem już zapanował średniowieczny klimat. Dzięki prezentacjom artystycznym szkół podstawowych i gimnazjalnych, mogliśmy przenieść się w czasie i mieć styczność z historycznymi wydarzeniami naszego miasta. Przypomnieliśmy sobie historię Świdnicy, a co niektórzy dopiero ją poznali.

Prezentacje artystyczne były jedną z części konkursu, jaki Młodzieżowy Dom Kultury zorganizował w ramach Świdnickiej Gryfiady. Jury w składzie: Tadeusz Niedzielski – przewodniczący jury, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych, Otto Stemberk – prezes Stowarzyszenia Trutnov – Mesto Draka, Jolanta Janowiec - Lewandowska – logopeda, Halina Szamańska, Dział Impresariatu i Promocji Świdnickiego Ośrodka Kultury, Zbigniew Curyl – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury im. Mieczysława Kozara – Słobódzkiego w Świdnicy oceniało nie tylko występy artystyczne, ale także prezentację podczas pochodu. Puchar Prezydenta Miasta Świdnicy, pierwsze miejsce oraz 3.000 zł, ufundowanych przez Urząd Miasta trafiło do Szkoły Podstawowej nr 315. Drugie miejsce przyznano Szkole Podstawowej nr 8, trzecie Szkole Podstawowej nr 105, czwarte Gimnazjum nr 3 i piąte Szkole Podstawowej nr 6. Wyróżnienia otrzymała Szkoła Podstawowa nr 1, nr 4 i Gimnazja nr 1, 2 i 4.

Dzięki widowiskowemu spektaklowi teatralnemu pracowni teatralnej Młodzieżowego Domu Kultury i czeskiego Stowarzyszenia Trutnov –Mmesto Draka byliśmy świadkami historycznego wydarzenia w dziejach Polski i Czech, zaręczyn Karola IV i Anny Świdnickiej. Mogliśmy także zobaczyć jak bawili się na dworach, bo na scenie w rytmie muzyki dawnej odtańczono wspólnie taniec dworski. Goście z Czech zostali zaproszeni na uroczysty obiad w restauracji Ratuszowej.

Świdnica Gryfiada to była jedna z największych imprez kulturalno – edukacyjnych, organizowanych w ramach mikroprojektu Świdnicki Gryf i Trutnowski Smok. Do tak dużego przedsięwzięcia przyczyniły się pracownie, działające w Młodzieżowym Domu Kultury, a w szczególności pracownia teatralna pod kierunkiem J. Chojnowskiej, pracownia małych form dekoracyjnych J. Walerowicz, pracownia modelarska A. Walerowicza i S. Sawickiego, pracownie taneczne A. Trzeciak, W. Ziobrowskiej i R. Łukaszewicz – Szczepanik, pracownia plastyczna W. Szwegler.

Warto podkreślić, że wspólny projekt miasta Świdnicy i Trutnowa ma na celu promować legendy miejskie oraz herbowe, baśnie i historie obu miast. Mikroprojekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013 „Przekraczamy Granice”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group