Poniedziałek, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 601
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Świdnica: Świdnicka prokuratura na podstawie materiałów CBA bada korupcję wyborczą w Wałbrzychu

Piątek, 10 grudnia 2010, 11:39
Aktualizacja: 11:40
Autor: KO
Wałbrzych/Świdnica: Świdnicka prokuratura na podstawie materiałów CBA bada korupcję wyborczą w Wałbrzychu
Fot. Wiktor Bąkiewicz
W Prokuraturze Okręgowej w Świdnicy dziś zostało wszczęte śledztwo w sprawie kupczenia głosami podczas wyborów samorządowych w Wałbrzychu. Proceder według zawiadamiających miał miejsce od początku listopada do 5 grudnia. Doniesienia medialne mówią o kupowaniu głosów za worek ziemniaków czy cebuli, ale też za alkohol i gotówkę.

Niektórzy z wręczających korzyści są już ustaleni, personalia innych jeszcze nie są znane śledczym. Wrocławska delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego uważa, że istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa tzw. korupcji wyborczej, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo prowadzi CBA. W najbliższym czasie zabezpieczone zostaną dowody w sprawie. Funkcjonariusze CBA muszą ustalić skalę przestępczego zjawiska i osoby biorące udział w popełnieniu przestępstwa.

Zgodnie z przepisami karze do 5 lat pozbawienia wolności podlegają także osoby, które przyjmują korzyść majątkową lub osobistą albo takiej korzyści żądają za głosowanie w określony sposób. Jeśli natomiast sprawca takiego przestępstwa zawiadomi organ ścigania o fakcie przestępstwa i okolicznościach jego popełnienia zanim organ ten o nich się dowie w wyniku prowadzonego postępowania, sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet może odstąpić od jej wymierzenia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group