Piątek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 542
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdniczanin i ukraińska mafia

Wiadomości: Świdnica
Czwartek, 31 grudnia 2009, 13:44
Aktualizacja: 13:45
Autor: JoKa
Fot. Wiktor Bąkiewicz
387 Ukraińcom wystawił oświadczenia o zamiarze zatrudnienia, na podstawie których mogli wyłudzić polskie wizy. 54–letni Czesław N. przez ponad rok zarabiał na fałszywych dokumentach, które sprzedawał pośrednikom na Ukrainie. To najprawdopodobniej tamtejsza mafia.

Świdnicka Prokuratura Rejonowa skierowała w tej sprawie akt oskarżenia do sądu. Czesław N. prowadził agencję pośrednictwa pracy. Miał kontakt z wieloma firmami, sam także założył kilka de facto nie istniejących przedsiębiorstw. Część oświadczeń wystawiał na legalnie działające firmy bez ich wiedzy, część na własne, fikcyjne. Przekręt wykryli pogranicznicy, a żmudne śledztwo przeprowadziła świdnicka policja.

Okazało się, że pośrednicy z Ukrainy płacili świdniczaninowi za fałszywe dokumenty, a potem sprzedawali je swoim rodakom, szukającym lepszego życia z Polsce za kwoty od 100 do 285 euro. Czesław N. dostawał prawdopodobnie ok. 100 euro za każde oświadczenie.
Policji nie udało się dotrzeć do pośredników. W tym zakresie sprawa została przekazana ukraińskim organom ścigania. Ukraińcy, którzy wjechali do Polski na podstawie wyłudzonych wiz, zostali wydaleni z naszego kraju.

Czesław N. był już karany za fałszowanie dokumentów i dostał karę w zawieszeniu. Działa więc jako recydywista i tym razem może skończyć w więzieniu. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna nie przyznaje się do winy. Przed sądem będzie odpowiadał z wolnej stopy. Na wolności został za poręczeniem majątkowym w wysokości 10 tysięcy złotych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group