Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 973
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Świebodzice mają budżet – bez deficytu, za to z nadwyżką

Czwartek, 20 stycznia 2011, 10:39
Aktualizacja: 10:41
Autor: red.
Świebodzice: Świebodzice mają budżet – bez deficytu, za to z nadwyżką
Fot. UM Świebodzice
Czternastoma głosami za, przy sześciu wstrzymujących Rada Miejska Świebodzic zatwierdziła wczoraj budżet gminy na 2011 rok. Miasto jest na plusie o 3,2 mln zł!

Dochody budżetu gminy Świebodzice to 66219708 zł (bieżące – 53512937 zł, majątkowe – 12706771 zł), a wydatki to 62969708 zł (bieżące – 50262937 zł, majątkowe – 12706771 zł). Nadwyżka budżetowa – w całości została zaplanowana na spłatę kredytów wcześniej zaciągniętych.

Tegoroczne budżety gminy musiały konstruować według nowych zapisów ustawy o finansach publicznych. A te wymuszają na samorządach stosowanie kilku ważnych kryteriów. Jednym z nich jest zasada zrównoważonego budżetu – to oznacza, że dochody bieżące muszą w pełni pokrywać wydatki bieżące. Kolejnym wymogiem było przygotowanie zupełnie nowego dokumentu pod nazwą Wieloletnia Prognoza Finansowa. (WPF). Dotychczas jednym z załączników do kolejnych projektów budżetu była prognoza długu publicznego, w którym zawarte były informacje na temat spłat zobowiązań gminy. Obecnie ustawa wymaga przygotowania obszerniejszego dokumentu, który w sposób szczegółowy przedstawia plan finansowy gminy roku, do jakiego sięga okres spłaty tychże zobowiązań. W przypadku gminy Świebodzice to rok 2021. Istotnym warunkiem przy tworzeniu budżetu i WPF był też wskaźnik udziału spłaty zobowiązań gminy w stosunku do dochodów ogółem, który określa się jako indywidualny wskaźnik zadłużenia. Jest on liczony jako średnia arytmetyczna z 3 ostatnich lat poprzedzających projekt budżetu na dany rok. Dlatego tak ważnym jest przestrzeganie zasady równowagi budżetu, zwłaszcza na etapie wykonania, aby w 2014 roku można przygotować się do uchwalenia budżetu. Wszystkie te zasady muszą być ściśle zachowane by móc budżet przyjąć i otrzymać pozytywną opinię RIO.

- To będzie dosyć trudny rok budżetowy. Trzeba będzie oszczędnie i racjonalnie gospodarzyć miejską kasą, zwłaszcza w kwestii wydatków. Dlatego gmina nie planuje w tym roku zaciągania kredytu, by móc w sposób zrównoważony i ciągły inwestować w kolejnych latach – zaznacza burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Ale inwestycje będą i to wcale niemałe. Świebodzice zamierzają wydać na nie około 12 mln złotych. Wśród tych najważniejszych jest kontynuacja budowy Centrum Rehabilitacji Społecznej, rewitalizacja Parku Miejskiego, która w 2011 wejdzie w najważniejsza fazę a z nowych zadań: budowa ulicy Bocznej czy rewitalizacja obszaru Piaskowa-Młynarska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group