Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 987
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Świebodzice: Społeczni strażnicy leśni dbają o miasto

Piątek, 20 maja 2016, 6:50
Autor: opr. red.
Świebodzice: Świebodzice: Społeczni strażnicy leśni dbają o miasto
Fot. www.swiebodzice.pl
Kiedyś istniała formacja pod nazwą Liga Ochrony Kraju (LOK). Dziś powstają podobne inicjatywy, ale cel jest ten sam: dbanie o przyrodę i edukacja najmłodszych.

Następcą LOK-u stało się Stowarzyszenie Straży Ochrony Przyrody w Polsce, zarejestrowane w ubiegłym roku. Funkcję Komendanta Głównego pełni Michał Pancewicz w randze Pułkownika, a I Zastępcą Komendanta Głównego SSOP w Polsce i Komendanta Powiatowego na Powiat Świdnicki i Gminy Świebodzice w randze podpułkownika jest świebodziczanin Piotr Zwierzyński. Dzięki jego inicjatywom w Świebodzicach odbyło się już kilka akcji, związanych z szeroko rozumianą ochroną przyrody.

Jedną z ciekawszych było wieszanie budek lęgowych dla ptaków w Książańskim Parku Krajobrazowym.
- Po akcji zbieraliśmy śmieci. To było pierwsze nasze wyjście i od razu pełen sukces i wielkie zaangażowanie ze strony dzieci – mówi Piotr Zwierzyński.

Kolejna akcja odbyła się nad zbiornikiem Warszawianka, tam też młodzi strażnicy powiesili budki dla ptactwa, i następna - w Parku Miejskim.

- Tym razem powiesiliśmy 7 budek, w sumie zamontowaliśmy ich 12 szt. Docelowo chcemy powiesić 50 szt. na terenie gminy Świebodzice, ale trzeba zebrać fundusze i sponsorów, by od października 2016 r. do kwietnia 2017 r. zdążyć przed kolejnym okresem lęgowym. Koszt wytworzenia takiej budki to ok. 30 zł, więc to spory wydatek, ale robimy je sami, by obniżyć koszty – podkreśla komendant.

W kwietniu dzieci z opiekunami posadziły las za stawem przy ul. Solnej w Świebodzicach. 150 szt. młodych drzewek: buków, dębów i klonów, udało się pozyskać ze szkółki w Nadleśnictwie Muchów koło Jawora.

W ramach działalności SSOP w Szkole Podstawowej nr 3 powstał Klub Młodego Strażnika Przyrody pod opieką p. Joanny Dybał. Piotra Zwierzyńskiego i Ryszarda Sobolewskiego z Koła Łowieckiego nr 5 we Wrocławiu.

Młodzi członkowie SSOP zostali też zgłoszeni do ogólnopolskiego projektu OŻYWIĆ POLA ROK BAŻANTA.

Więcej na temat SSOP na: www.strazochronyprzyrody.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group