Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 1006
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Świebodziczanka ze stypendium od ministra

Wtorek, 27 marca 2018, 11:33
Aktualizacja: 14:35
Autor: red
Świebodzice: Świebodziczanka ze stypendium od ministra
Fot. UM Świebodzice
Wielkie gratulacje dla Kingi Stochły! Utalentowana mieszkanka Świebodzic, grająca na flecie, znalazła się w gronie 97 laureatów XV Programu Stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Jest jedną z sześciu wyróżnionych w ten sposób młodych artystów z Dolnego Śląska. 13-latka od siedmiu lat gra na flecie.
- Stypendium to docenienie tych siedmiu lat ciężkiej pracy – mówi uśmiechnięta Kinga.

Laureaci programu odebrali stypendia z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Program przeznaczony jest dla artystów do 35. roku życia, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w takich dziedzinach jak: film, fotografia, literatura, muzyka, sztuki wizualne, taniec i teatr. 

Uroczystość odbyła się w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Podczas uroczystej gali minister Piotr Gliński podkreślał, że obowiązkiem państwa jest bycie mecenasem, który środki publiczne przeznacza na rzecz dobra publicznego to jest wspieranie najsłabszych w społeczeństwie i tych najbardziej utalentowanych. „Dlatego te nasze programy stypendialne są realizowane już po raz 15. Ja nie mam wątpliwości, że te osoby będą w dwójnasób, trójnasób pomnażały to dobro, ten talent, który w nich tkwi dla dobra wspólnoty, w której funkcjonują" – zaznaczył minister kultury (cytat za Informacyjną Agencją Radiową). Dodał, że to są najlepiej wydane pieniądze, jakie państwo może wydawać na kulturę. 

Środki ze stypendium mogą być przeznaczone na realizację konkretnych projektów artystycznych, studia i pobyty twórcze za granicą, zakup instrumentów i sprzętu niezbędnego do pracy twórczej.

Do XV Programu „Młoda Polska" wpłynęło ponad 630 wniosków. Fakt, że nasza świebodziczanka znalazła się w ścisłym gronie najlepszych to wspaniałe wyróżnienie i promocja miasta.

Kinga Stochła ma 13 lat, od siedmiu lat ćwiczy grę na wymagającym instrumencie, jakim jest flet. Obecnie uczy się w szkole muzycznej we Wrocławiu. Jest skromną, delikatną dziewczynką, która swojej pasji poświęca bardzo dużo czasu i pracy. Kinga była także laureatką stypendium Burmistrza Miasta Świebodzice Bogdana Kożuchowicza za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group