Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 907
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: "Święto Chleba" w Morawie

Sobota, 9 września 2017, 7:48
Aktualizacja: Środa, 13 września 2017, 11:55
Autor: red
Strzegom: "Święto Chleba" w Morawie
Fot. Strzegomskie Centrum Kultury
Jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń w gminie Strzegom było "Święto Chleba" – w ramach mikroprojektu "Kultura i tradycja łączą sąsiadów", zrealizowanego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia br. wraz z miastem partnerskim Horice z Czech, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Interreg V–A Republika Czeska – Polska.

- Celem projektu było spotkanie wielu artystów, wymiana doświadczeń, poznanie kultury sąsiadów, promocja własnej kultury, ale też poprzez otwartość i dostępności wydarzenia, możliwość w nim udziału nieograniczonej grupy odbiorców. Ważne jest, że w projekcie uczestniczyła młodzież. Sądząc po ogromnym jej zaangażowaniu, wpłynie to na integrację społeczności po obu stronach granicy, zwiększony ruch turystyczny, na realizację nowych pomysłów projektów - wyjaśnia Bożena Bojanowska-Czuk, dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury.

Wydarzenie miało zasięg międzynarodowy, ponieważ partnerem projektu było miasto Horice w Czechach. "Święto Chleba" odbywało się w dniach 18-20 sierpnia br. w Morawie. Sceneria wśród zieleni, wymarzona pogoda oraz bogaty program spowodowały, że do Morawy zjechali się mieszkańcy nie tylko naszej gminy, ale też Dolnego Śląska, Polski oraz liczni goście z Czech i Niemiec. Idealny dojazd zorganizowany przez gminę Strzegom na trasie Strzegom- Morawa-Strzegom uwzględniał potrzeby mieszkańców co do dojazdu i powrotu z koncertów, wystaw, prezentacji itd. Bliskość innego wydarzenia - ME w WKKW, również o zasięgu międzynarodowym, oraz liczni goście i zawodnicy z Europy - okazała się dodatkowym atrybutem na płaszczyźnie promocji wydarzenia poza granicami kraju oraz imponującej frekwencji.

W "Święcie Chleba mogło uczestniczyć ok. 30 tys. osób! W piątek, już od godz.10.00 odbywały się prezentacje rękodzieła ludowego i artystycznego. Wydarzeniem dnia było otwarcie wystawy fotografii Michala Ludvika z Horic i Tomasza Kruszelnickiego ze Strzegomia oraz występ zespołu Regioband z Horic i ZF "Kostrzanie" ze Strzegomia. Goście z Czech, partnerzy projektu, zostali niezwykle ciepło przyjęci przez publiczność. W tym dniu na scenie plenerowej wystąpił zespół Trace, Niepoprawni i Future Folk. Sobota była rozśpiewana na ludowo, barwna, widowiskowa, a to za przyczyną występujących zespołów folklorystycznych oraz około 30 stoisk. Prezentowały się sołectwa z gminy Strzegom oraz Czesi. Rękodzieło ludowe, degustacja potraw z kuchni regionalnych, prezentacja płodów rolnych, pięknych i dostojnych wieńców, chlebów upieczonych z tegorocznego zboża, degustacja horickich rurek, wystawa fotografii oraz prezentacja dorobku szkoły kamieniarskiej z Horic - to wszystko złożyło się na ucztę kulinarną oraz ucztę dla koneserów piękna i tego co nawiązuje do tradycji, gościnności i kultury. Aby tradycji stało się zadość, na scenie zaprezentowany został ceremoniał żniwno-dożynkowy z udziałem włodarzy zaprzyjaźnionych miast, zespołu folklorystycznego "Kostrzanie" oraz zespołów "Bolkowianie" i "Olszaniacy". Wieczorem na scenie wystąpił zespół Piękni i Młodzi, Teresa Werner i Piersi. Ciekawość budziła wizyta Radia Wrocław, które relacjonowało i promowało wydarzenie. Prze cały dzień, przy stoiskach, w kawiarenkach śpiewano, rozmawiano i biesiadowano. Na zakończenie dnia organizatorzy zaprosili przedstawicieli sołectw, gości z Czech do jednej, wspólnej biesiady.

Niedziela to trzeci i ostatni dzień świętowania, a więc ciąg dalszy prezentacji rękodzieła ludowego, wystawa bogactwa ziemi strzegomskiej - wyrobów z granitu i minerałów, ciąg dalszy wystawy fotografii Michała i Tomka oraz prezentacje zespołów ludowych przy stoiskach, w halach namiotowych. Partnerzy z Czech, żegnając się w niedzielę, obiecali, że powrócą do gościnnego i pięknego Strzegomia.

"Święto Chleba" w Strzegomiu to nie tylko spotkanie przyjaciół i idea, której celem jest poznanie tradycji i kultury sąsiadów, ale przypomnienie wartości, jakie niesie nasza własna kultura.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group