Czwartek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 584
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Święto Granitu Strzegomskiego już w tym tygodniu

Wtorek, 18 czerwca 2013, 15:25
Aktualizacja: 15:28
Autor: red.
Strzegom: Święto Granitu Strzegomskiego już w tym tygodniu
Fot. organizator
W dniach 21–23 czerwca strzegomski rynek zamieni się w wielki festyn, gdzie każdy będzie miał możliwość uczestniczyć w najważniejszym święcie miasta – „stolicy polskiego granitu”. Podczas Święta Granitu publiczności zaprezentują się m.in. Doda i Bayer Full.

Program tegorocznych obchodów Święta Granitu jest niezwykle bogaty. Już w piątek, 21 czerwca, nastąpi uroczyste otwarcie wydarzenia, po którym wszyscy uczestnicy zaproszeni są na gościnny występ Kabaretu DNO oraz na koncert Ramolsów. W sobotę, 22 czerwca, odbędzie się Przemarsz Bractw Rycerskich z Parku Miejskiego. W kolejnych godzinach mieszkańcy będą mieli okazję przyjrzeć się „Granitowej Grze” oraz biegowi miejskiemu „Strzegomska Dwunastka”. Aczkolwiek to nie wszystkie atrakcje. W sobotnich planach jest jeszcze m.in. turniej rycerski w Parku Miejskim, turniej szachowy o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu, koncerty zespołów rockowych i gwiazd wieczoru: Francesco Napoli i Bayer Full. W niedzielę natomiast odbędzie się m.in. XXIX Regionalna Giełda Minerałów oraz otwarcie Izby Tradycji Ziemi Strzegomskiej. Na zakończenie dla wszystkich mieszkańców zaśpiewa Doda.

Dni Ziemi Strzegomskiej organizowane były w Strzegomiu od lat powojennych. Pierwotnie nazywały się Świętem Dnia Pokoju, następnie na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych Dniem Zwycięstwa i Wyzwolenia Strzegomia, aby od roku 1978 przyjąć swoją nazwę: Dni Ziemi Strzegomskiej. Ponieważ okolice Strzegomia słyną z bogatych złóż granitu i bazaltu - materiałów mających zastosowanie w budownictwie, kamieniarstwie nagrobkowym i rzeźbiarstwie, jak również z profesjonalnych zakładów zajmujących się obróbką kamienia, w dniu 6 września 2003 r. w Strzegomiu odbył się I w Polsce Festyn Kamieniarski zorganizowany z inicjatywy Pracodawców Branży Kamieniarskiej Ziemi Strzegomskiej, Urzędu Miejskiego w Strzegomiu i Redakcji dwumiesięcznika branży kamieniarskiej „Świat Kamienia".

- W roku 2011 połączone zostały dwa wydarzenia kulturalne, tj. Dni Ziemi Strzegomskiej i Festyn Kamienia, przybierając wspólną nazwę: Święto Granitu Strzegomskiego. Jak wiemy, wiele miast w Polsce obchodzi swoje święto akcentując najistotniejsze dobra swojej ziemi - Strzegom również dołączył do ich grona - informuje naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, Wioletta Urban.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group