Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 1360
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Świętowali Dzień Sołtysa

Poniedziałek, 14 marca 2022, 11:21
Aktualizacja: 11:21
Autor: red
Gmina Świdnica: Świętowali Dzień Sołtysa
Fot. Gmina Świdnica
W piątek 11 marca br. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Sołtysa. Z tej okazji wójt gminy Teresa Mazurek wraz zastępcą Bartłomiejem Strózikiem i przewodniczącą Rady Reginą Adamską spotkali się z sołtysami gminy Świdnica, aby podziękować im za trud i pracę, jaką wkładają każdego dnia w realizację swoich zadań.

Podczas uroczystego spotkania nie zabrakło występów przedszkolaków z Przedszkola w Pszennie, życzeń i uśmiechów. W tym dniu oficjalnie powitano nową sołtys Lubachowa Magdalenę Fumułę i sołtysa Bystrzycy Górnej Mariana Gębskiego, a także podziękowano ustępującym, byłym już włodarzom wsi z tych miejscowości, Anecie Dzamarze-Szakiel i Zbigniewowi Siwakowi.

Dzień 11 marca był doskonałą okazją aby podziękować sołtysom za poświęcenie na rzecz lokalnych społeczności, jak i zaangażowanie w każde powierzone zadanie. Życzę wszelkiej pomyślności, zdrowia, sukcesów i satysfakcji z pracy na rzecz działalności sołeckiej, a także wytrwałości w konsekwentnym realizowaniu zamierzonych planów i gotowości do stawiania czoła nowym wyzwaniom. Szczególnie teraz kiedy zdajemy sprawdzian z solidarności, pomagając uchodźcom z Ukrainy. Wiem, że nasze sołectwa odpowiedziały na apel o pomoc uciekającym przed wojną. Wspierają lokalnie przybyłych do naszej gminy uchodźców, a także przekazują potrzebną pomoc na Ukrainę. Dziękuję również za organizację licznych inicjatyw w okresie pandemii koronawirusa na terenie naszych miejscowości – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek.

Miłym akcentem tego dnia był występ przedszkolaków z Przedszkola „Bajkowa Dolinka” w Pszennie. Niespodziankę przygotowała także sołtys Komorowa Władysława Łach, przygotowując na dzień 11 marca okolicznościowy wiersz.

Dzisiaj w Pszennie na spotkanie z gminy Świdnica są sołtysi zebrani.
11 marca mamy święto dzisiaj, Państwo doceniło tak rangę sołtysa.
Wieś by z gminą dobry kontakt miała, ze swej społeczności sołtysa wybrała.
Sołtys we wsi wówczas zaufanie budzi, gdy nie chowa głowy w piachu, lecz jest blisko ludzi.
A więc koleżanki i koledzy sołtysi, uczcijmy to nasze święto, poświętujmy dzisiaj.
A nasza pani wójt też gorsza nie była, na uroczyste spotkanie dziś nas zaprosiła.
Więc i my wójtowej też okażmy wdzięczność, złóżmy na jej ręce tych kwiatów naręcza.

Sołtys to przedstawiciel lokalnej społeczności wiejskiej. Od 1990 roku jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy – sołectwa. Zostaje wybrany przez zebranie wiejskie, a jego działalność wspiera rada sołecka. Przysługuje mu ochrona prawna taka jak funkcjonariuszom publicznym. sołtysi dysponują funduszem sołeckim, z którego mogą wspierać lokalne inicjatywy społeczne czy kulturalne. Szczegółowe regulacje uprawnień sołtysów ustalone są w statucie sołectwa uchwalanym przez radę gminy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group