Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 976
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dobromierz: Święty od powodzi stanie w Dobromierzu

Środa, 9 czerwca 2010, 8:52
Aktualizacja: 8:53
Autor: KO
Dobromierz: Święty od powodzi stanie w Dobromierzu
Fot. UG Dobromierz
Figury świętego Jana Nepomucena najczęściej stoją przy mostach. Według tradycji ludowej ten święty chroni przed powodzią (ale też i suszą). Jego pomnik staje właśnie na rynku w Dobromierzu.

Wczoraj już konserwatorzy postawili cokół pod figurę św. Jana Nepomucena. Niebawem stanie na nim cała kolumna. W przyszłym tygodniu elementy pomnika będą spoinowane.

Jan Nepomucen był czeskim duchownym żyjącym w XIV wieku. Zginął w wodach przepływającej przez Pragę Wełtawy. Jedna z wersji mówi o tym, że zrzucono go z mostu po tym, jak popadł w niełaskę króla Wacława IV po konflikcie władcy i arcybiskupa. Inne przekazy mówią o tym, że duchowny nie chciał zdradzić królowi tajemnicy spowiedzi jego małżonki, królowej Zofii. Król Wacław podejrzewał żonę o niewierność i żeby wyciągnąć zeznania od kapłana, poddał go ciężkim torturom, a następnie kazał utopić.

Pierwsza figura Jana Nepomucena stanęła na praskim moście Karola, z którego święty miał zostać zrzucony. Pomnik, który stanie w Dobromierzu, będzie miał 5,5 m wysokości. Wykonany jest z piaskowca.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group