Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 996
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Szkolna wymiana młodzieży w powiecie świdnickim

Sobota, 20 maja 2017, 11:25
Aktualizacja: 14:27
Autor: red
powiat świdnicki: Szkolna wymiana młodzieży w powiecie świdnickim
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
W dniach 21– 24 maja zostanie zrealizowany projekt polsko– niemiecki pn. "Przeszłość i teraźniejszość– wspomnienia kształtują przyszłość.

Wymiana młodzieży w Powiecie Świdnickim" w ramach programu Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży "Zachować pamięć 2017". Gospodarzem projektu jest Powiat Świdnicki.

W projekcie weźmie udział młodzież wraz z nauczycielami ze szkół ponadgimnazjalnych: II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy oraz Carl-von-Ossietzky-Schule w Wiesbaden. W ramach realizowanego programu młodzież zwiedzi były obóz koncentracyjny Gross Rosen w Rogoźnicy oraz skorzysta z dostępnej na miejscu oferty edukacyjnej. Ważnym aspektem projektu będzie nawiązanie do działalności grupy opozycyjnej wobec reżimu hitlerowskiego "Kręgu z Krzyżowej" podczas lekcji historii, która odbędzie się w domku na Wzgórzu w Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Realizacja projektu w miejscach pamięci umożliwi pokazanie młodym ludziom stosowanych form terroru nazistowskiego, poznanie przyczyn i społecznego kontekstu zbrodni, ale również pojawiających się oznak protestu i prób obalenia dyktatury. Istotnym aspektem projektu będzie uświadomienie młodym ludziom potrzeby pamiętania o ofiarach terroru. Wspólne uczenie się historii ma za zadanie stworzenie odpowiednich ram dla dyskusji na temat aktualnej sytuacji polityczno-społecznej Europy oraz rozważań nt. wspólnej przyszłości. Podczas wykładów, spotkań oraz zajęć warsztatowych młodzież będzie zajmowała się również problematyką ksenofobii, wykluczenia, przemocy i uprzedzeń. W ramach projektu zaplanowano również spotkanie młodzieży z przedstawicielami Fundacji L'Unione Europea z Berlina, która zrealizowała projekt Nono nawiązujący do tragicznych losów młodego pokolenia ludzi pochodzących z różnych krajów Europy podczas II wojny światowej. Projekt dofinansowała Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group