Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 914
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/Wrocław: Szynobusy zamówione

Czwartek, 27 maja 2010, 22:22
Aktualizacja: 22:25
Autor: Karolina Osińska
Świdnica/Wrocław: Szynobusy zamówione
Fot. Wiktor Bąkiewicz
W listopadzie przyszłego roku mają na tory między Świdnicą a Wrocławiem trafić szybkie szynobusy. Pojazdy właśnie zamówiono – dziś, dokładnie o godz. 12.29 zarząd województwa podpisał umowę z firmą z Mińska Mazowieckiego, która dla Dolnego Śląska wyprodukuje dziewięć szynobusów.

Szybka kolej do Wrocławia, odremontowany dworzec kolejowy, przy nim autobusowy, obok parkingi, lokale gastronomiczne i letni ogródek… Takie plany ma miasto. Dworzec zamieni się w nowoczesne Centrum Przesiadkowe. Będzie ono o tyle wygodne, że pasażer, który do Świdnicy przyjedzie szynobusem, będzie mógł przejściem podziemnym przejść prosto na dworzec autobusowy. Nasze miasto stanie się ważnym centrum na mapie komunikacyjnej Dolnego Śląska. Kiedy?

- Umowa mówi o realizacji szynobusów do listopada 2011 roku – mówi Zbigniew Szczygieł, członek zarządu województwa. Pięć pojazdów zacznie jeździć po Dolnym Śląsku jeszcze w tym roku, ale te przewidziane dla Świdnicy dopiero w przyszłym. Trzeba przecież przygotować tory i dworzec.

– Zarząd pozytywnie ocenił wniosek budowy Centrum Przesiadkowego – mówi Zbigniew Szczygieł. – Za kilka tygodni przejmiemy od PKP SA linię Wrocław-Jedlina Zdrój.

Jakie szynobusy?
Przetarg na zakup dziewięciu nowych autobusów szynowych dla Dolnego Śląska rozstrzygnięto w lutym 2010 r. Wyprodukują je Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki”. Do przetargu oprócz ZNTK stanęły dwie firmy: PESA Bygdoszcz i NEWAG. Jedynym kryterium wyboru dostawcy nowych szynobusów była cena. Wartość kontraktu to 46,7 mln zł. Koszt pojedynczego autobusu dwuczłonowego to 6,819 mln zł, natomiast wartość szynobusu jednoczłonowego to 4,331 mln zł. Jednoczłonowy autobus szynowy posiada 60 miejsc siedzących, a dwuczłonowy 120 miejsc siedzących.

Jak będzie wyglądać budowa Centrum Przesiadkowego?
Budowę podzielono na trzy etapy. Pierwszy to przebudowa i rewaloryzacja budynku dworca PKP i ul. Dworcowej. Drugi to budowa dworca autobusowego. Przy okazji przebudowane zostanie skrzyżowanie ul. Kolejowej z Wałbrzyską. W trzecim etapie powstanie przejście podziemne pod torami kolejowymi dworca PKP do ul. Kolejowej. Według planów w połowie 2012 r. z centrum przesiadkowego skorzystaliby pierwsi podróżni.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group