Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 1332
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dobromierz: Tablica dla mistrza

Wtorek, 24 maja 2022, 9:50
Aktualizacja: 9:51
Autor: red
Dobromierz: Tablica dla mistrza
Fot. UG Dobromierz
25 września 1950 roku w Dobromierzu przyszedł na świat wielokrotny mistrz świata i wicemistrz olimpijski Stanisław Szozda. Rodzina legendy kolarstwa szosowego mieszkała przy ulicy Kościuszki 10. Podczas Pucharu Polski i Eliminacji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kolarstwie szosowym w Dobromierzu, w niedzielę 22 maja została odsłonięta tablica upamiętniająca mistrza.

Stanisław Szozda dwukrotnie sięgał po wicemistrzostwo olimpijskie, pięć razy po medale mistrzostw świata, zwyciężał w Wyścigu Pokoju i Tour de Pologne. Obok Tadeusza Mytnika i Ryszarda Szurkowskiego tworzył siłę polskiego kolarstwa szosowego. Zmarł we Wrocławiu w 2013 roku. Został pochowany na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, w Alei Zasłużonych.

W uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej na zaproszenie wójta Jerzego Ulbina i Stowarzyszenia Cyklistów Ziemi Wałbrzyskiej reprezentowanego przez Mateusza Rosiaka i Władysława Żyndula uczestniczyli m.in. syn kolarza Radosław Szozda, koledzy z peletonu Józef Gawliczek, Jan Jankiewicz, Janusz Bieniek, trener Mieczysław Żelaznowski, senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka, zastępca burmistrza Prudnika Jarosław Szóstka, dyrektor sportowy Polskiego Związku Kolarskiego Wacław Skarul, ks. Andrzej Walerowski, radny Powiatu Świdnickiego Krystian Ulbin, przewodniczący Rady Gminy Piotr Rusek, radni, sołtysi, zawodnicy i licznie zgromadzeni mieszkańcy.

W ramach programu zawodów w sobotę odbyła się jazda indywidualna na czas. Dzień później w ramach startu wspólnego zawodnicy rywalizowali w kategoriach: młodzik i młodziczka, junior młodszy i juniorka młodsza, junior, elita i juniorki kobiet open.

Z wynikami zawodów można zapoznać się na stronie: https://www.pzkol.pl/kalendarz/1807,iii-seria-puchar-polski-w-kolarstwie-szosowym-eliminacje-oom.html

Honorowy patronat objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group