Piątek, 12 kwietnia
Imieniny: Damiana, Juliusza
Czytających: 1542
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Tabor zeroemisyjny

Czwartek, 3 listopada 2022, 15:37
Autor: red
Świebodzice: Tabor zeroemisyjny
Fot. UM Świebodzice
Zgodnie z założeniami Programu Rozwoju Elektromobilności, jednego ze strategicznych programów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, samorządy dążą do zmniejszania w transporcie miejskim liczby pojazdów z napędem tradycyjnym. Wczoraj (środa, 2 listopada) odbył się uroczysty odbiór pojazdów elektrycznych zakupionych w ramach realizacji zadania „Zakup taboru zeroemisyjnego na potrzeby Gminy Świebodzice wraz z budową stacji ładowania”.

Na realizację zadnia Gmina Świebodzice pozyskała dofinansowanie w kwocie 3 227 987,65 zł w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład, natomiast Gminę Świebodzice zakupwszywstkich aut kosztował 360 000 zł.

Organizatorem wydarzenia był Burmistrz Miasta Świebodzice Paweł Ozga, który podkreślił, że elektromobilność to przyszłość, od której nie ma odwrotu, a w gruncie rzeczy to normalne zjawisko. W Świebodzicach nasze spojrzenie kierujemy w przyszłość, myślimy już o nowych czasach, a tym samym rozpowszechniamy nową technologię, która poprowadzi Nas na wyższy poziom rozwoju.

W spotkaniu udział wzięli również: Wiceminister ds. Odnawialnych Źródeł Energii Sekretarz Stanu Ireneusz Zyska, Senator RP Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Poseł na Sejm Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański, Sekretarz Miasta Sabina Cebula, Szef Aglomeracji Wałbrzyskiej Prezydent Miasta Wałbrzycha dr Roman Szełemej, Radny Rady Miejskiej Jan Klepiec, Prezesi Spółek Miejskich, kierownicy Urzędu Miejskiego, Komendant Straży Miejskiej w Świebodzicach, Przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego Piotr Buzar, Przedstawiciele SLT Group, Mercedes Benz Polska oraz Renault Truck Polska.

Tradycyjnego poświęcenia pojazdów dokonał Dziekan Dekanatu Świebodzickiego Proboszcz Parafii pw. Św. Mikołaja Jozef Siemasz.

Renault Trucks przekazało Burmistrzowi Miasta Pawłowi Ozdze klucze do pierwszego w 100% elektrycznego pojazdu przeznaczonego do zbiórki odpadów, który zasili flotę Spółki ZGK i będzie odbierał odpady z terenu naszego miasta.

Mercedes Benz Polska wręczyło klucze do dwóch pojazdów, które będą służyć Straży Miejskiej i świebodzickim wodociągom.

Czwarty z zakupionych pojazdów to elektryczna zamiatarka Tenax Electra 2.0, która do Świebodzic przyjechała 5 września i od tego czasu jest wykorzystywana do sprzątania ulic i dbania o porządek w mieście.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Wiceminister Ireneusz Zyska to bardzo ważna dla miasta inwestycja, dzięki której pojazdy elektryczne będą nie tylko spełniać swoją funkcję służbową, ale również wpływać na poprawę jakości powietrza.

Nowe pojazdy oglądały dzieci z Przedszkola nr 2, które następnie zostały zaproszone przez pracowników spółki ZGK do udziału w edukacyjnych warsztatach dotyczących prawidłowej segregacji odpadów. Jak podkreślali zgodnie w swoich wypowiedziach zarówno Burmistrz Miasta, jak i zaproszeni goście to właśnie z myślą o najmłodszych i ich przyszłości warto decydować się na wszelkiego rodzaju inwestycje poprawiające jakość powietrza. Ponadto Burmistrz przypomniał również, że Gmina podpisała w ubiegłym miesiącu umowę na zakup dwóch, nowoczesnych, ekologicznych, niskopodłogowych autobusów w ramach realizacji zadania „Zielony Transport Publiczny”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group