Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 922
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/powiat świdnicki: Teraz zapłacisz wyższą karę za zbyt malą ostrożność przy trzymaniu zwierzęcia

Poniedziałek, 19 listopada 2018, 9:58
Aktualizacja: 15:00
Autor: red
Świdnica/powiat świdnicki: Teraz zapłacisz wyższą karę za zbyt malą ostrożność przy trzymaniu zwierzęcia
Fot. KMP Wałbrzych
Od 15 listopada obowiązują zmiany w kodeksie wykroczeń, które powinny zainteresować właścicieli i posiadaczy zwierząt – głównie czworonogów. Warto się z nimi zapoznać.

Do tej pory według kodeksu wykroczeń za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia osoba, która wybrała się na spacer ze swoim czworonogiem lub pozostawiła go bez opieki, mogła zostać ukarana grzywną do 250 złotych. Od 15 listopada kwota grzywny wzrosła maksymalnie do 1 tysiąca złotych. Natomiast w sytuacji gdy zwierze swoim zachowaniem stworzy niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia innej osoby kara może wynieść nawet do 5 tysięcy złotych. Wcześniej była to kwota 1 tysiąca złotych. Od teraz w obu przypadkach sąd może orzec zamiast kary grzywny orzec karę ograniczenia wolności.

„Art. 77. § 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany."

Zmiany dotyczą również sytuacji, w której przez drażnienie lub płoszenie zwierzę staje się niebezpieczne. Do kary grzywny do 1 tysiąca złotych dochodzi teraz także kara ograniczenia wolności.

„Art. 78. Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.”

Ostatnia ze zmian dotyczy artykułu 108 Kodeksu wykroczeń. Wcześniej za szczucie psem człowieka sprawca mógł zostać ukarany grzywną do 1 tysiąca złotych. Od minionego czwartku jest to kara ograniczenia wolności lub grzywna do 5 tysięcy złotych.

"Art. 108. Kto szczuje psem człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.”

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group