• Wtorek, 25 lutego 2020
  • Godz. 22:45
  • Imieniny: Cezarego, Wiktora
  • Czytających: 724
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Trudny budżet, będzie spory deficyt

Wiadomości: Świdnica
Czwartek, 17 grudnia 2009, 11:00
Aktualizacja: 13:27
Autor: SP, opr. JoKa
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Kryzys daje się we znaki powiatowi świdnickiemu. Przyjęty wczoraj budżet na 2010 rok nie będzie należał do najlepszych w historii samorządu. Dziura budżetowa sięgnie 15 milionów złotych.

- W tym roku pracując wraz z Zarządem Powiatu nad budżetem mieliśmy ogromny dylemat. Długo zastanawialiśmy się, które zadania ucinać, których nie realizować wcale, a które zostawić i kontynuować. Pozostawała także kwestia nowych inwestycji i ich wprowadzenia do budżetu. Podjęliśmy decyzję o wyborze wariantu ostrożnego, ale przyszłościowego. Nie chcemy marnować żadnego roku na wegetację. Chcemy dalej się rozwijać poprzez chociażby remonty dróg czy rozwój oświaty. – mówi starosta Zygmunt Worsa.

Wyrazem tego są środki przeznaczone na zadania inwestycyjne do realizacji w 2010 roku, które sięgają ponad 73 mln zł. Tak ogromna kwota wynika przede wszystkim z tego, że powiat wchodzi w etap budowy drogi łączącej podstrefy ekonomiczne w Żarowie i Świdnicy z autostradą A4. Na to największe zadanie inwestycyjne zabezpieczono w budżecie ponad 34 mln zł środków własnych oraz kolejne prawie 35 mln zł, które wpłyną do budżetu jako wkład Unii Europejskiej i pozostałych samorządów w budowę tej drogi. Reszta pójdzie na dokończenie rozpoczętego w 2009 roku remontu drogi na odcinku Rogoźnica – Kostrza (888 tys. zł), realizowany wspólnie z miastem Świdnica projekt utworzenia zsynchronizowanego systemu pomocy społecznej pt. Świdnicka Elektroniczna Sieć Przesyłu Informacji i Dokumentów (ponad 458 tys. zł), modernizację szkolnictwa zawodowego (ponad 1,5 mln. zł), zakup kolejnych specjalistycznych sprzętów dla Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego (910 tys. zł) oraz wyposażenie drugiego mieszkania chronionego utworzonego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy (23 tys. zł). Warto wspomnieć, że w budżecie zaplanowano także wydatki na realizację programu drogowego tzw. „schetynówek” w wysokości 1,7 mln zł oraz dokończenie budowy drogi na odcinku Tomkowa – Bolesławice w wysokości 1,2 mln zł.

W sumie planuje się, że wydatki powiatu w przyszłym roku wyniosą ponad 180 mln zł przy planowanych dochodach w wysokości ponad 164 mln zł. Planowany deficyt budżetu osiągnie kwotę ponad 15 mln zł, który pokryty zostanie środkami z zaciągniętego przez powiat kredytu. Pozostają jeszcze do spłaty zobowiązania z lat ubiegłych, które wyniosą 11,5 mln zł i one również będą obciążać przyszłoroczny budżet. W rezultacie budżet został przyjęty 15 głosami za.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group