Poniedziałek, 4 marca
Imieniny: Eugeniusza, Kazimierza
Czytających: 1046
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Trwa modernizacja

Wtorek, 17 stycznia 2023, 11:54
Autor: red
Świebodzice: Trwa modernizacja
Fot. UM Świebodzice
Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach dzięki konkursowemu naborowi wniosków, który otrzymał akceptację M K i D N w ramach Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Priorytet 2 Kierunek interwencji 2.1 „Infrastruktura bibliotek 2021–2025”, który został rozstrzygnięty pod koniec maja 2022 r. pozyskała 500.000 tys. na wydatki inwestycyjne.

Otrzymane środki na realizację projektu pod nazwą: „BIBLIOTEKA NIE WYKLUCZA: modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Świebodzicach” zostały przeznaczone na dostosowanie obu placówek (biblioteka dla dorosłych i Oddział Dziecięcy) zgodnie z Ustawą z dn. 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, a przede wszystkim modernizację Oddziału Dziecięcego, którego siedziba od 2009 r. znajduje się przy ul. Wolności 23. Od tego czasu biblioteka nigdy nie była remontowana czy odświeżana, a deficytów roku na rok przybywało. Przestarzała infrastruktura biblioteki podnosiła koszty funkcjonowania i utrzymania biblioteki. Podjęto prace budowlane, instalacyjno-elektryczne oraz wymiany sieci internetowej.

Zaprojektowany zakres modernizacji poprawi działanie wszystkich instalacji i urządzeń koniecznych w działalności bibliotecznej i użytkowaniu lokalu. Zadanie uwzględnia założenia polityki horyzontalnej dotyczący zrównoważonego rozwoju. Nowe piece ograniczą emisję CO2 do atmosfery, a nowoczesne instalacje elektryczne i wymiana sprzętu na energooszczędny przyczyni się do obniżenia poboru energii elektrycznej i cieplnej oraz kosztów utrzymania obiektu. Projekt uwzględnił także założenia polityki horyzontalnej dotyczący zapobieganiu dyskryminacji na dwóch poziomach. Pozwoli na realizację tzw. „ustawy o dostępności” niwelując bariery dostępności cyfrowej, architektonicznej (platforma windowa, toaleta) czy komunikacyjno-informacyjnej (zakup sprzętu nagłaśniającego, „czytaków”, pętli indukcyjnych, nakładek brajlowskich na stanowiska komputerowe). Ponieważ Gmina Świebodzice to obszar, gdzie notuje się napływ obcokrajowców wniosek uwzględnia dostęp do kultury i edukacji tej grupie. Dzięki inwestycji w sprzęt elektroniczny zaplanowano komputerowe kursy językowe dla obcokrajowców oraz dział literatury obcojęzycznej (ukraińskiej i angielskiej). Działania te przyczynią się do poszanowania tożsamości i kultury mniejszości oraz integrację społeczeństwa zamieszkałego na terenie Gminy Świebodzice.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group