Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 968
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Uchwały pomocowe

Sobota, 13 lutego 2021, 15:14
Autor: red
Świdnica: Uchwały pomocowe
Fot. UM Świdnica
Pakiet pomocowy dla świdnickich przedsiębiorców.

Na styczniowej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy przyjęto trzy uchwały pomocowe dla świdnickich przedsiębiorców, wniesione przez prezydent miasta, Beatę Moskal-Słaniewską. To kolejny już miejski pakiet wspierający prowadzących działalność gospodarczą w czasie epidemii. Uchwały weszły w życie 3 lutego, można więc już składać niezbędne wnioski, które dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Świdnicy w zakładce „Koronawirus – info”.

Przyjęto rozwiązania systemowe w postaci ulg i innego typu wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców, czyli:

Zwolnienie z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Zwolnienie dotyczy podatku od nieruchomości należnego za okres od 1 stycznia do 31 marca 2021 roku. Będzie się mógł o nie ubiegać przedsiębiorca znajdujący się w grupie objętej całkowitym zakazem prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzonym Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Dokumenty, tj. formularz covidowy wraz z korektą deklaracji na podatek o nieruchomości (osoby prawne) lub korektą informacji podatkowej (osoby fizyczne) będą przyjmowane do 15 marca 2021 roku.

Przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości
Dla pozostałych grup przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu na skutek spadku obrotów gospodarczych, zaproponowano przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości do 30 czerwca 2021 roku. Aby uzyskać ulgę wystarczy złożyć formularz covidowy oraz oświadczenie (do pobrania na stronie urzędu) w terminie od wejścia w życie uchwały, a przed upływem terminu płatności rat podatku od nieruchomości.

Ulgi za najem, dzierżawę lub użytkowanie, nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasto Świdnicy
Trzecią formą wsparcia jest odstąpienie od dochodzenia należności za najem, dzierżawę lub użytkowanie, nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasto Świdnicy lub jej jednostek organizacyjnych, za okres od 1 stycznia do 31 marca 2021 roku. Ulga może wynieść:

100 % odstąpienia dla przedsiębiorcy, który znajduje się w grupie przedsiębiorców objętych całkowitym zakazem prowadzenia działalności gospodarczej w czasie obowiązywania stanu epidemii (analogicznie jak przy zwolnieniach z podatku od nieruchomości);
50% odstąpienia dla przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu na skutek spadku obrotów gospodarczych w następstie wystąpienia COVID-19, o co najmniej 50% w dowolnym miesiącu przypadającym po 30 września 2020 roku w porównaniu do miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca roku poprzedniego.
Aby ubiegać się o ulgę w należnościach cywilnoprawnych należy złożyć formularz covidowy i wniosek o odstąpienie od dochodzenia należności (do pobrania na stronie urzędu) do 15 marca 2021 roku.

Aktualne informacje odnośnie oferowanych form pomocy oraz procedur ich uzyskania można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Świdnicy w zakładce „Koronawirus – info” oraz pod numerami telefonów – tel. 74/ 856 28 91, 74/ 856 28 60 oraz 605 762 069 w godzinach od 7:30 do 15:30.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group