Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 935
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Ulica Szarych Szeregów na finiszu

Wtorek, 3 grudnia 2013, 10:44
Aktualizacja: 10:45
Autor: red.
Strzegom: Ulica Szarych Szeregów na finiszu
Fot. użyczone
Zakończyły się roboty związane z budową kanalizacji sanitarnej w ul. Szarych Szeregów, Wesołej, Reja oraz kanalizacji deszczowej w ul. Szarych Szeregów i ul. Rybnej – w kierunku oczyszczalni ścieków. Po wykonaniu obu kanalizacji wykonawca przebudował również nawierzchnię ul. Szarych Szeregów.

Podczas realizacji zadania związanego z budową kanalizacji sanitarnej – głównie w ul. Szarych Szeregów wystąpiło wiele problemów i nieprzewidzianych sytuacji, które niekorzystnie wpłynęły na postęp prac. Wymieńmy m. in. konieczność przekładania sieci gazowej przez Zakład Gazowniczy w Wałbrzychu na całej długości ulicy Szarych Szeregów.

- W ubiegłym stuleciu gazownicy położyli sieć gazową na zbyt małej głębokości, pozostawienie jej tak płytko stwarzałoby zagrożenie dla życia i zdrowia – wyjaśnia Irena Kowalska, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu. - W trakcie wykonywania robót natrafiono także na naturalne cieki wodne przebiegające prostopadle pasa drogowego, co powodowało z kolei zalewanie głębokich wykopów i konieczność wykonywania dodatkowych odwodnień wykopów. Stwierdzono konieczność wycinki starych drzew, w ilości większej w stosunku do założeń projektowych, których korzenie wysadzały nawierzchnie drogi i chodników oraz przerastały przez istniejącą kanalizację. W ich miejsce nasadzono drzewa o mniej rozbudowanym systemie korzeniowym, które zostały dobrane przez specjalistę – dodaje Irena Kowalska.

Oprócz tych, było jeszcze wiele innych problemów, które należało rozwiązywać na bieżąco w czasie trwania realizacji przedsięwzięcia. Nie bez znaczenia był fakt, że kanalizację rozpoczęła w ubiegłym roku firma SOBET, która z końcem roku ogłosiła upadłość i po wykonaniu bardzo niewielkiej części kontraktu, nie była w stanie kontynuować zadania. W okresie zimowym konieczne było przeprowadzenie postępowania odstąpienia od umowy z SOBETEM oraz przygotowanie procedury przetargowej i przeprowadzenie przetargu na przedsięwzięcie „Przebudowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej miasta Strzegom” obejmujące zadania: - „Budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Szarych Szeregów, Wesoła, Reja”, „Budowa kanalizacji deszczowej w ul. Szarych Szeregów i ul. Rybnej" oraz „Przebudowa drogi gminnej nr 110799D- ul. Szarych Szeregów” w Strzegomiu. 21 marca 2013 r., w wyniku rozstrzygnięcia przetargu, podpisano umowę z konsorcjum firm – Świdnickim Przedsiębiorstwem Budowy Dróg i Mostów oraz firmą „Drog-Ziem” ze Strzegomia. Roboty wznowiono z początkiem kwietnia.

Po zakończeniu układania kanalizacji wykonano jeszcze dwa zadania na tym odcinku: przebudowano drogę gminną nr 110799D - ul. Szarych Szeregów w Strzegomiu - bez terenu zamkniętego (wraz z ul. Wolską) oraz przebudowano drogę gminną nr 110799D - ul. Szarych Szeregów w Strzegomiu - teren zamknięty PKP S.A. W pierwszym przypadku zadanie zostało przewidziane do dofinansowania w ramach programu Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II – Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój. Całe przedsięwzięcie obejmowało wiele prac, nie tylko drogowych, ale również robót związanych z wykonaniem całej infrastruktury podziemnej, oświetlenia i zieleni. Wartość inwestycji to ok. 5 mln zł. - Chcielibyśmy przeprosić za wszelkie utrudnienia, które wystąpiły podczas tego zadania. Pokonanie tych przeciwności było konieczne dla zrealizowania całości inwestycji – podsumowuje burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta.
Zwracamy się z apelem, aby nie parkować samochodów wzdłuż ścieżki rowerowej zlokalizowanej na ul. Szarych Szeregów w Strzegomiu. Dla osób parkujących zostały wybudowane specjalne zatoki. Jednocześnie prosimy o przestrzeganie przepisów drogowych w bliskim sąsiedztwie ścieżki rowerowej i szczególną uwagę na rowerzystów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group