Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 603
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Umowa przyjaźni Z Adrią

Wiadomości: Świdnica/Region
Niedziela, 15 listopada 2015, 11:59
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 listopada 2015, 7:40
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
11listopada 2015 r. w sali narad Urzędu Gminy została zawarta umowa przyjaźni pomiędzy gminą Świdnica a miastem Adria we Włoszech. W imieniu władz gminy umowę podpisała wójt gminy Teresa Mazurek, a stronę włoską reprezentował burmistrz miasta Adria Massimo Barbujani.

11 listopada 2015 r. zapisze się na kartach historii gminy Świdnica jako dzień zawarcia kolejnej umowy o współpracy. Tym razem z miastem Adria. Uroczystość odbyła się w sali narad Urzędu Gminy Świdnica z udziałem delegacji oficjalnej, której przewodniczył burmistrz Adrii Massimo Barbujani, radnych i osób odpowiedzialnych za współpracę zagraniczną, konsula honorowego Republiki Włoskiej we Wrocławiu pani Moniki Kwiatosz oraz władz gminy Świdnica.

Za wspólny cel stawiamy sobie przede wszystkim pogłębianie i rozwój obustronnej współpracy oraz szacunek i zrozumienie dla swoich osiągnięć, tradycji i dziejów. Rozwój kontaktów mieszkańców obu gmin na płaszczyźnie społecznej, oświatowej, kulturowej, sportowej, ochrony środowiska, turystycznej i gospodarczej. W przyszły roku obchodzić będzie 10. rocznicę podpisania umowy partnerskiej z niemiecką gminą Lampertheim. Stąd też w tym miejscu pragnę wspomnieć jej ówczesnego burmistrza Ericha Maiera, od którego tak naprawdę wszystko się zaczęło. Dzięki umowie z Lampertheim, dzisiaj współpracujemy już z Maldegem (Belgia), a złożeniem podpisów pod umowami przyjaźni, przypieczętowaliśmy naszą współpracę z miastem Adria. Jestem przekonana, że będzie ona „żywa”, a potwierdzeniem tego faktu są już kontakty i spotkania naszej młodzieży zarówno w Belgii jak i we Włoszech – mówiła wójt gminy.

Cieszę się z zaproszenia naszej delegacji oficjalnej do gminy Świdnica , wspieranej przez przedstawicieli organizacji pozarządowej. Adria jest bardzo ważnym miastem, bowiem dało nazwę Morzu Adriatyckiemu. Jesteśmy otwartą gminą, szczególnie na ludzi młodych, do których przecież należy przyszłość Europy i świata. Cieszę się, że jako burmistrz mogę kontynuować dzieło swoich poprzedników, a w szczególności swojego wujka. Rozwijać kontakty pomiędzy narodami Europy w duchu przyjaźni, solidarności i pokoju – podkreślał w swoim przemówieniu burmistrz Adrii Massimo Barbujani.

Swojego wzruszenia nie kryła konsul honorowa konsulatu Republiki Włoskiej we Wrocławiu.

Od sześciu lat pełnię funkcję konsula honorowego we Wrocławiu i ogromnie się cieszę, że po raz pierwszy mogę uczestniczyć w tak podniosłej uroczystości jaką jest zawarcie obustronnej umowy pomiędzy polską gminą Świdnica i włoskim miastem Adria. W tym dniu zabrzmiały hymny państwowe Polski i Republiki Włoskiej. Mało kto pamięta, ale tekst Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, noszącej później tytuł Mazurek Dąbrowskiego, powstał między 16 a 19 lipca 1797 roku w miejscowości Reggio nell'Emilia (niedaleko Bolonii). Widząc ogromne zaangażowanie po obu stronach jestem pewna, że zawarty pakt przyjaźni przyniesie wspaniałe owoce – mówiła Monika Kwiatosz.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group