Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 918
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Żarów: Usuń azbest

Wtorek, 14 kwietnia 2020, 13:49
Aktualizacja: Środa, 15 kwietnia 2020, 10:50
Autor: red
Gmina Żarów: Usuń azbest
Fot. UM Żarów
Gmina Żarów przygotowuje się do złożenia wniosku o dofinansowanie prac polegających na demontażu, zbieraniu, transportowaniu i utylizacji azbestu z posesji mieszkańców w 2020r.

W związku z powyższym mieszkańcy, którzy wyrażają chęć usunięcia azbestu ze swojej posesji powinni pilnie złożyć wniosek o dofinansowanie realizacji przedsięwzięć związanych z usuwaniem odpadów niebezpiecznych zawierających azbest z terenu gminy Żarów do 30 kwietnia 2020r.

– Nabór pozwoli nam na prawidłowe i sprawne przygotowanie wniosku o dotację. Kwota, jaką przeznaczy gmina na to zadanie będzie ograniczona, dlatego przewiduje się weryfikację złożonych wniosków. Obowiązywać będzie kolejność wpływu kompletnych wniosków do wyczerpania puli środków. Dofinansowanie będzie mogło wynieść od 70% do 100% kosztów kwalifikowanych. Są to koszty niezbędne do osiągnięcia efektu ekologicznego i obejmują wyłącznie koszty demontażu, zbierania, transportu i unieszkodliwienia odpadów zawierających azbest. Procent dofinansowania będzie uzależniony od ilości chętnych i zostanie określony po wstępnym naborze – mówi Patrycja Sozańska z Referatu Komunalnego Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Uwaga! Pomoc na realizację prac związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest zostanie udzielona tylko wówczas, gdy gmina Żarów uzyska dotację na dofinansowanie przedmiotowego zadania.

Informujemy, że finansowaniu podlegać będą koszty związane z realizacją prac w zakresie obejmującym:

1. Demontaż elementów nieruchomości zawierających azbest, transport i utylizację odpadów przez podmiot posiadający odpowiednie zezwolenie na ich unieszkodliwienie
2. Przygotowania zdemontowanych elementów, transport i utylizację odpadów przez podmiot posiadający odpowiednie zezwolenie na ich unieszkodliwienie.

Dofinansowanie nie obejmuje kosztów związanych z zakupem i montażem nowych pokryć dachowych lub elewacyjnych oraz refinansowaniu wydatków związanych z usuwaniem azbestu poniesionych już przez użytkowników wyrobów zawierających azbest. Dofinansowanie mogą otrzymać tylko ci mieszkańcy, których wyroby zawierające azbest są ujęte w inwentaryzacji. Inwentaryzacja gminna w formie spisu z natury była wykonywana w gminie Żarów w 2017 r.

– Jeżeli Państwa wyroby zawierające azbest nie są w niej ujęte, należy złożyć składając informację o wyrobach zawierających azbest oraz ocenę stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest. Przypominamy, że nie wolno samodzielnie zdejmować elementów zawierających azbest. Jeżeli gmina otrzyma dofinansowanie, zdemontowanie tych elementów będzie dofinansowane. Mieszkańcy, którzy mają już usunięty azbest na terenie swojej nieruchomości, powinni zabezpieczyć go przed pyleniem (m.in. szczelnie opakowany grubą folią polietylenową, najlepiej umieszczony na drewnianej palecie) – będzie możliwość otrzymania dofinansowania na jego usunięcie) – dopowiada Patrycja Sozańska z Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Informacje dotyczące ujęcia w inwentaryzacji Państwa posesji można uzyskać pod numerem telefonu 74 30 67 338, stanowisko ds. ochrony środowiska. Więcej informacji dotyczących azbestu, jego szkodliwości i obowiązków właścicieli nieruchomości na terenie których znajdują się wyroby azbestowe znajdziecie Państwo na stronie internetowej w zakładce ekoinfo.um.zarow.pl

Z uwagi na epidemię koronawirusa nabór odbędzie się bez bezpośrednich kontaktów z mieszkańcami, na rzecz korespondencji pocztowej – tradycyjnej, skrzynki nadawczej znajdującej się przed Urzędem Miejskim w Żarowie, bądź poczty e-mail: p.sozanska@um.zarow.pl oraz kontaktów telefonicznych.

Szczegóły na stronie https://wfosigw.wroclaw.pl/

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group