Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 1019
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Strzegom: W atmosferze rzeczowej dyskusji

Środa, 28 listopada 2012, 9:10
Aktualizacja: 9:11
Autor: red.
Gmina Strzegom: W atmosferze rzeczowej dyskusji
Fot. użyczone
Na terenie wsi gminy Strzegom odbywają się konsultacje mieszkańców z burmistrzem Strzegomia Zbigniewem Suchytą.

20 listopada 2012 r. w świetlicy wiejskiej w Granicy odbyły się konsultacje społeczne burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty, na które przybyło ponad 20 mieszkańców wsi.

Celem konsultacji było możliwie najpełniejsze poinformowanie mieszkańców o dokonanych i planowanych działaniach samorządu lokalnego, podsumowanie dwuletniego okresu pracy na stanowisku burmistrza Strzegomia, zebranie opinii, uwag i wniosków oraz poznanie i omówienie istotnych problemów nurtujących mieszkańców.

Mieszkańcy Granicy poruszali, m.in. tematy kanalizacji wsi, przyłączy do posesji, niedrożnych przepustów, stanu dróg po przeprowadzeniu inwestycji, budowy chodnika do przystanku, czy braku kanalizacji deszczowej we wsi, co skutkuje stojącą wodą na poboczach.

- Granica ma wielkie potrzeby, ale też wiele działań podjęto tutaj w ostatnim okresie - mówił burmistrz.

Bolączką wsi, na którą skarżyli się mieszkańcy jest trudny do zniesienia smród rozkładających się odpadów cebuli. Dotychczasowe działania w tym względzie, łącznie z nagłaśnianiem w mediach problemu i monitowaniem w instytucjach merytorycznych nie przyniosły żadnych rezultatów.

Wszystkie problemy zgłoszone przez mieszkańców, m.in. fragmentaryczne uzupełnienie asfaltu, rekultywacja drogi do posesji nr 48, dokończenie chodnika, wykonanie studzienek odprowadzających wody deszczowe z drogi gminnej do kolektora burzowego od posesji nr 40 do 45 będą rozważone i w odpowiednim czasie stosownie do możliwości rozwiązane.

Konsultacje społeczne burmistrza były połączone z wyborami uzupełniającymi na członka Rady Sołeckiej. Na kandydatów zgłoszono Marię Szmidt i Marię Łebkowską. W wyniku tajnego głosowania wygrała Maria Łebkowska, przewagą jednego głosu i weszła w skład Rady Sołeckiej w Granicy.

Kolejne konsultacje z burmistrzem Strzegomia Zbigniewem Suchytą odbyły się w Olszanach w dn. 21.11.2012 r. i przebiegły pod hasłem „Dałem słowo to zrealizujemy”. Na spotkanie z władzami miasta licznie przybyli mieszkańcy wsi, by w atmosferze rzeczowej dyskusji porozmawiać o potrzebach sołectwa. Konsultacje poprowadził koncertowo sołtys wsi Ireneusz Biernat.

Ważnym punktem spotkania było podsumowanie działań podjętych przez władze samorządowe na terenie sołectwa i przedstawienie propozycji zadań planowanych na rok przyszły.

Na potrzeby sołectwa Olszany w 2012 r. przeznaczono kwotę około 1,3 mln zł w tym: wydatki oświatowe wyniosły ponad 1,1 mln zł, zaś na remonty bieżące szkoły poniesiono kwotę blisko 70 tys. zł. Wieś dysponuje funduszem sołeckim w wysokości 25 tys. zł, z którego na poważne inwestycje wydano do tej pory 19 928 zł. W toku rozmów z burmistrzem mieszkańcy pytali o przyszłoroczne inwestycje w szkole, bo jak powiedziała pani dyrektor Maria Karkowska „wieś bez szkoły traci duszę”. Potrzeby remontowe szkoły, a przede wszystkim budowa toalet dla dzieci były w centrum uwagi rozmówców.

Dałem słowo to zrealizujemy. Przeznaczyłem na to działanie środki finansowe z rezerwy budżetowej – podkreślił burmistrz.

Miłym akcentem spotkania były podziękowania skierowane w stronę burmistrza od mieszkańców, a przede wszystkim od dyrektor szkoły za udzielenie wsparcia dla działań podejmowanych we wsi. Ale prosili o jeszcze. Wieś jest typową ulicówką, dlatego dla bezpieczeństwa mieszkańców istnieje potrzeba budowy chodników wzdłuż jezdni.

Burmistrz zaś zwrócił się z apelem do mieszkańców o podłączanie się do kanalizacji, bowiem za nielegalne odprowadzenia ścieków do potoków będą stosowane kary mandatowe. Z ciekawością wysłuchano wyjaśnień na temat rewolucji śmieciowej, sposobu naliczania opłat, segregacji odpadów oraz wnoszenia opłat od ilości zamieszkujących osób. Sen z powiek spędza mieszkańcom jeden z mostów nad Potokiem Olszańskim, który jest nisko położony nad lustrem wody, a w czasie powodzi stanowi blokadę. Poproszono obecnego na spotkaniu Henryka Rośka radnego rady Powiatu w Świdnicy o interwencję w tej sprawie, a burmistrza o pozytywne zaopiniowanie prośby.

(Grażyna Kuczer Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group