Środa, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 615
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: W kwietniu manifestacja na skwerze Kaczyńskiego, pomnik (zmodyfikowany) będzie później

Piątek, 4 marca 2011, 15:07
Aktualizacja: Sobota, 5 marca 2011, 7:43
Autor: KO
Świdnica: W kwietniu manifestacja na skwerze Kaczyńskiego, pomnik (zmodyfikowany) będzie później
Krzysztof Lewandowski z pierwotnym projektem monumentu.
Fot. Karolina Osińska
Nie uda się postawić pomnika smoleńskiego na skwerze Lecha Kaczyńskiego do 10 kwietnia, a więc do rocznicy katastrofy, w której zginęło 96 osób z Lechem i Marią Kaczyńskimi na czele. Na dodatek okazuje się, że społeczny komitet postanowił zmodyfikować koncepcję. – Na 10 kwietnia planujemy manifestację społeczno–polityczną na skwerze – mówi Krzysztof Lewandowski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Radny Lewandowski, inicjator budowy pomnika ku czci ofiar katastrofy, chciałby, aby skwer Lecha Kaczyńskiego stał się miejscem patriotycznych spotkań świdniczan. Pierwsze takie spotkanie zaplanowano na 10 kwietnia. Do tego dnia zostało już niewiele czasu, a więc nie uda się z całą pewnością postawić tam monumentu.

Tym bardziej, że projekt ma być zmieniony. - Zleciliśmy jego modyfikację, poprawę, aby nie budził skojarzeń - powiedział nam Krzysztof Lewandowski.

Kto wchodzi w skład zespołu? - Nasz artysta, Janusz Furmanek, a także inne osoby osoby wrażliwe na sztukę - odpowiada radny PiS. - Nie będą to jacyś artyści z akademii sztuk pięknych, bo nas na to nie stać, ale mamy słowną umowę, że ktoś taki zaopiniuje stworzony projekt.

Być może monument nie będzie miał wcale ponad czterech metrów wysokości, jak początkowo zakładano. - Wielkość będzie dostosowana do otoczenia - zapewnia Krzysztof Lewandowski. - Mała ta rzeźba być nie może, nie może być metrowa. Możliwe że to nie będzie czterometrowy monument, ale też nie będzie mały. Ja najbardziej cieszę się z tego, że ta dyskusja zeszła na inny tor. Teraz pytamy: jak będzie wyglądał, ale nie: czy w ogóle powstanie.

Tymczasem radny Platformy Obywatelskiej, Rafał Ząbczyk, zapewnia: Nie ma zgody na smoleński monument.

***
Wcześniejsze informacje na temat pomnika i odnośniki do fotorelacji znajdziesz w naszym temacie tygodnia: Pomnik smoleński budzi kontrowersje.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group