Sobota, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 1337
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: W piątek otwarcie

Poniedziałek, 15 kwietnia 2024, 17:39
Aktualizacja: Wtorek, 16 kwietnia 2024, 10:39
Autor: red
Krzyżowa: W piątek otwarcie
Fot. organizatorzy
19 kwietnia 2024 r., w najbliższy piątek, o godzinie 16:00, w Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy „1939–1945.

Lata, które zmieniły świat”. Jest to wystawa edukacyjna, przygotowana specjalnie z myślą o młodzieży szkolnej oraz nauczycielkach i nauczycielach, opowiadająca o przyczynach, przebiegu i długotrwałych konsekwencjach II wojny światowej. Prezentuje ona te wydarzenia w możliwie szerokim kontekście oraz z różnych perspektyw. Tak, aby była zrozumiała nie tylko dla polskiego odbiorcy, ale również dla osób z innych krajów, które odwiedzają Krzyżową.

Gościem spotkania będzie Janusz Witt, świadek początku II wojny światowej - bombardowania Wielunia, współzałożyciel Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

Dostrzegalne jest to, że młodzież przyjeżdżająca do Krzyżowej posiada niewielką wiedzę o II wojnie światowej, zaś różnice w edukacji i kulturze pamięci poszczególnych państw powodują jednostronne interpretacje i brak wrażliwości na pamięć innych, co utrudnia porozumienie. Stąd pomysł na wystawę, która opowie historię II wojny światowej, a zwłaszcza te jej rozdziały, które są szczególnie ważne dla zrozumienia dziedzictwa historycznego Krzyżowej, oraz dla edukacji historycznej i obywatelskiej, edukacji na rzecz pokoju, porozumienia, praw człowieka i troski o wspólną, europejską przyszłość.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza przedstawia genezę i przebieg II wojny światowej, różnice pomiędzy polityką okupacyjną na Zachodzie i Wschodzie Europy oraz pokazuje, jak wyglądał opór w różnych krajach Europy – w tym również działania opozycji antynazistowskiej w Niemczech. Druga część wystawy omawia kluczowe zagadnienia, niezbędne dla zrozumienia historii i jej konsekwencji. Obok pokazania mechanizmów rodzenia się nienawiści, które doprowadziły do Holokaustu, omówione są różne postawy, jakie prezentowali ludzie, którzy doświadczyli wojny i okupacji oraz różnice w polskiej i niemieckiej pamięci o wojnie. Na wystawie podjęto również temat współczesnych konsekwencji II wojny światowej – od konfliktów w Afryce, ludobójstwo w krajach byłej Jugosławii, po zbrodniczy atak Rosji na Ukrainę.

Przygotowując scenariusz wystawy autorzy korzystali z doświadczeń polsko-niemieckiej komisji podręcznikowej, która przygotowała wspólny, polsko-niemiecki podręcznik do nauczania historii „Europa. Nasza historia / Europe. Unsere Geschichte”. Wystawa „1939-1945. Lata, które zmieniły świat” znajduje się przy wystawie stałej „Odwaga i pojednanie", na terenie dawnego ogrodu. Scenariusz wystawy opracował zespół pracowniczek i pracowników Fundacji „Krzyżowa”. Koncepcję architektoniczną i graficzną przygotowała warszawska pracownia JAZ+ Architekci.

Wystawa została sfinansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu.

Program towarzyszący otwarciu wystawy został dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w ramach programy „Dyplomacja publiczna 2024”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group