Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 1212
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: W trosce o cmentarze

Sobota, 31 października 2020, 13:23
Autor: red
Strzegom: W trosce o cmentarze
Fot. UM Strzegom
W październiku br. pracownicy ZUK Sp. z o. o. w Strzegomiu ręcznie wyczyścili pomnik z postacią leżącego żołnierza oraz herbem Strzegomia znajdujący się na terenie cmentarza komunalnego przy ul. Olszowej w Strzegomiu w obrębie nekropolii żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej. Alejki przyległe do grobów żołnierzy zostały wygrabione i uprzątnięte.

Przypomnijmy, w wydzielonej kwaterze znajduje się 109 grobów żołnierzy niemieckich. W środkowej części znajduje się w/w pomnik. W maju 1997 r. odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom II wojny światowej - zarówno poległym Polakom, jak i Niemcom. Na tablicy wyryto napis w języku polskim i niemieckim: ,,1939-1945 PAMIĘCI POLEGŁYCH, LUDNOŚCI CYWILNEJ, TYCH KTÓRZY ZMARLI Z DALA OD STRON OJCZYSTYCH". Kwatera powstała w 1921 r. z inicjatywy władz miejskich Strzegomia ze środków zebranych wśród mieszkańców. Autorem pomnika był dyplomowany inżynier - architekt rządowy Fritz Kretschmer. Wykonano go w zakładzie kamieniarskim Schlutzik w Strzegomiu.

- Kwatera żołnierzy niemieckich z okresu I wojny światowej podlega gminie Strzegom, która ma obowiązek opiekować się takimi wojennymi nekropoliami. Odwiedzając groby swoich bliskich w listopadzie proszę o zatrzymanie się na moment i chwilę refleksji przy grobach ofiar I i II wojny światowej. Dziękuję pracownikom Zakładu Usług Komunalnych w Strzegomiu za wspaniale wykonaną pracę - podkreśla Wioletta Urban-Smagłowska, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group