Sobota, 11 lipca
Imieniny: Karoliny, Olgi
Czytających: 534
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Warsztaty liderów wiejskich

Wiadomości: Region - Gmina Strzegom
Wtorek, 23 marca 2010, 10:56
Aktualizacja: 10:58
Autor: UMiGS, opr. MaS
Fot. UMiGS
Burmistrz Strzegomia w lutym 2009 roku poinformował mieszkańców wsi o możliwości przystąpienia gminy Strzegom do regionalnego programu „Odnowy Wsi w Województwie Dolnośląskim”. Chęć uczestniczenia w tym programie zgłosiło osiem sołectw: Godzieszówek, Granica, Kostrza, Olszany, Modlęcin, Skarżyce, Stanowice, Tomkowice.

Następnie Rada Miejska w Strzegomiu uchwałą Nr 14/09 z dnia 30 marca 2009 r. przystąpiła do Regionalnego Programu „Odnowy Wsi w Województwie Dolnośląskim”. Odnowa ma na celu aktywizację społeczności lokalnych do pracy na rzecz rozwoju swoich miejscowości oraz przy wsparciu gminy i regionu do poprawy jakości życia na wsi. Jednym z głównych założeń Odnowy Wsi – jako metody rozwoju – jest położenie nacisku na umiejętność planowania strategicznego i oparcie na tej zasadzie rozwoju miejscowości. Zgodnie z tym założeniem oraz opracowanymi przez Urząd Marszałkowski zasadami uczestnictwa, każde zgłoszone do Odnowy sołectwo musi przejść cykl warsztatów dot. opracowania sołeckich strategii rozwoju. Zajęcia te są prowadzone przez Moderatorów przeszkolonych przez Urząd Marszałkowski oraz posiadających Certyfikat Wicemarszałka Województwa.

Pierwsze warsztaty szkoleniowe z cyklu „Planowanie w procesie odnowy wsi – opracowanie sołeckich strategii rozwoju” dla grup Odnowy Wsi z sołectw Tomkowice, Granica, Modlęcin, Olszany miały miejsce już w październiku 2009 r. W czasie tych warsztatów zostały przez mieszkańców opracowane Sołeckie Strategie Rozwoju wsi.

W marcu swoje strategie opracowują wsie: Godzieszówek, Kostrza, Skarżyce, Stanowice w świetlicach w Stanowicach i Kostrzy. Cykl warsztatów, finansowanych ze środków gminy Strzegom, odbywa się pod okiem moderatorów Beaty Castańedy – Trujillo i Mariusza Forysia.

- Sporządzone strategie posłużą mieszkańcom do osiągnięcia poczucia odpowiedzialności za przyszłość własnej wsi. Bazując na zasobach wsi, jej atutach, mieszkańcy utożsamią się ze swoją miejscowością, skutecznie wykorzystają zdobytą wiedzę do pozyskiwania środków finansowych na realizację zaplanowanych wcześniej projektów – wyjaśnia Alicja Czekajło, kierownik Biura ds. Wsi.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group