Środa, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 571
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Weekend w “Księstwie”

Piątek, 18 października 2013, 9:15
Aktualizacja: 9:18
Autor: red.
Region: Weekend w “Księstwie”
Fot. archiwum
Poniżej propozycja aktywnego spędzenia czasu czyli "Weekend w Księstwie".

V Srebrnogórska Konferencja Historyczna

Miłośników militariów oraz dawnej techniki wojskowej zapraszamy na wycieczkę do położonej na przełęczy Srebrnej pruskiej twierdzy w Srebrnej Górze. Twierdza jest dziełem króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego. Powstała w latach 1765-1777 w celu obrony strategicznej Przełęczy Srebrnej i była wówczas najnowocześniejszą fortyfikacją świata. Twierdza jako jedyna na Śląsku nie poddała się wojskom napoleońskim. Stąd też przylgnęło do niej miano niezdobytego „Śląskiego Gibraltaru”. W 1860 roku pełniła już funkcje turystyczne , a w czasie II wojny światowej mieścił się w niej oflag o zaostrzonym rygorze , w którym więziono polskich oficerów z kampanii wrześniowej. Do odwiedzin w twierdzy zachęcamy tym bardziej iż w najbliższy weekend od 19 do 20 października będzie odbywała się V Srebrnogórska Konferencja Naukowa pod tytułem „Historia miasteczka – niedoceniona perspektywa dziejów. Serdecznie zapraszamy do Srebrnej Góry. Szczegóły dotyczące konferencji można znaleźć na stronie www.stoszowice.pl

Termin: 19.10 – 20.10.2012

Czas: sobota 10:00 – 18:00
niedziela: 10:00 – 18:00

Miejsce konferencji: Gminna Biblioteka Publiczna
ul. Letnia 10 Srebrna Góra
szczegóły: www.stoszowice.pl

Twierdza Srebrna Góra
tel. 74/ 8180099
e-mail: info@forty.pl
www.forty.pl

Wycieczka samochodowa „Trasą krzyży pokutnych – część wschodnia”

Następną propozycję stanowi wycieczka samochodowym szlakiem „Krzyży pokutnych” ze Świdnicy i dalej przez Boleścin, Mościsko, Lutomię Dolną, Mościsko, Boleścin, Jagodnik, Miłochów, Gogołów, Kątki, Zebrzydów, Mysłaków , Sady, Białą, Chwałków, Strzelce, Szczepanów, Krasków, Domanice, Imbramowice, Siedlimowice, Gołaszyce, Śmiałowice, Panków, Marcinowice, Pszenno, Świdnicę, Słotwinę, Świebodzice, Wałbrzych (obok terenów WSSE) i dalej przez Pogorzałę, Witoszów Górny i Dolny powrót do Świdnicy.
Krzyże pokutne to monolityczne, proste i surowe kamienne formy w kształcie krzyża wznoszone przez zabójców w miejscu, w którym dokonali oni morderstwa. Takich właśnie rzeźb w powiecie świdnickim znajduje się bardzo wiele, przez co stanowią wyjątkową atrakcję turystyczną naszego terenu. Ze względu na ich ilość podzieliliśmy naszą trasę na wschodnią i zachodnią. W tym tygodniu zapraszamy Państwa na kontynuację wycieczki sprzed tygodnia tym razem we wschodnie i południowe części powiatu.
Szczegółowy przebieg szlaku wraz z mapką znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.ks-j.com.pl

Samochodowa „Trasa krzyży pokutnych”

• Długość szlaku: 116 km
• Stopień trudności: łatwy

Ciekawostki na szlaku:
• Krzyże pokutne w Świdnicy
• 2 krzyże pokutne w Zebrzydowie
• Krzyże pokutne na kościele w Strzelcach
• Kamienna kapliczka w Pankowie
• Krzyże pokutne w Marcinowicach

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group