Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1043
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Weekend w “Księstwie”

Piątek, 25 października 2013, 11:24
Aktualizacja: 11:27
Autor: red.
Region: Weekend w “Księstwie”
Fot. archiwum
Poniżej propozycja aktywnego spędzenia czasu czyli "Weekend w Księstwie".

Wycieczka samochodowa „Trasą krzyży pokutnych – część zachodnia”
Następną propozycję stanowi wycieczka samochodowym szlakiem „Krzyży pokutnych” ze Świdnicy i dalej przez Sulisłwice, Wierzbną, Żarów, Łażany, Kruków, Mielęcin, Strzegom, Goczałków, Rogoźnicę, Żelazów, Żółkiewkę – Strzegom, Grabinę, Dobromierz, Bolków, Pogwizdów, Jastrowiec, Pogwizdów, Bolków, Dobromierz, Siodłkowice, Szymanów, Świebodzice, Ciernie, Milikowice, Komorów i powrót do Świdnicy. Krzyże pokutne to monolityczne, proste i surowe kamienne formy w kształcie krzyża wznoszone przez zabójców w miejscu, w którym dokonali oni morderstwa. Takich właśnie rzeźb w powiecie świdnickim znajduje się bardzo wiele, przez co stanowią wyjątkową atrakcję turystyczną naszego terenu. Ze względu na ich ilość podzieliliśmy naszą trasę na wschodnią i zachodnią. W tym tygodniu zapraszamy Państwa na wycieczkę w zachodnie i północne części powiatu, a za tydzień przedstawimy część południowo – wschodnią.
Szczegółowy przebieg szlaku wraz z mapką znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.ks-j.com.pl

Samochodowa „Trasa krzyży pokutnych”

• Długość szlaku: 116 km
• Stopień trudności: łatwy

Ciekawostki na szlaku:
• Krzyże pokutne w Świdnicy
• Zespół krzyży pokutnych w Wierzbnej
• Kamienna kapliczka w Szymanowie
• Kamienny pręgierz w Strzegomiu
• Krzyże pokutne w Jaworze

Poznaj historię Kolei Wrocławsko - Świebodzickiej
Serdecznie zapraszamy do odwiedzin Żarowskiej Izby Historycznej gdzie przygotowano niezwykle ciekawą ekspozycję poświęconą historii polskiego kolejnictwa. A wszystko to w ramach jubileuszu 170-lecia Kolei Wrocławsko-Świebodzickiej który przypada w tym roku.
Na ekspozycji, która potrwa do soboty 26 października zapoznać się można nie tylko ze starymi rozkładami jazdy, biletami czy sygnalizacją kolejową. Część ekspozycji adresowana jest również do najmłodszych, gdyż prezentowane są także zabawki i modele kolejowe oraz obrazy kolei w szkolnych podręcznikach sprzed lat. Jednak przede wszystkim pokazane zostały całkiem poważne zbiory pamiątek kolejowych, zebrane przez mieszkańców Żarowa, (np. bilet kolejowy z Żarowa do Mikułowej, wystawiony w 1944 roku). Jednym z najciekawszych eksponatów jest niemiecka instrukcja sygnalizacji kolejowej z 1935 roku, która w czasie okupacji hitlerowskiej była wykorzystywana w Katowicach - na wystawę wypożyczył ją do Żarowa Wiceminister Transportu, Andrzej Massel, który jednocześnie objął ekspozycję honorowym patronatem. Kolejowa wystawa, która potrwa do soboty, 26 października zakończy się okolicznościowym wykładem z okazji 170-lecia Kolei Wrocławsko-Świebodzkiej. - Wykład odbędzie się w poczekalni stacji w Żarowie o godz. 12.00, na który zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Termin: 06.10 – 26.10.2013

Czas: środa 10:00 – 17:00
niedziela: 11:00 – 14:00

Miejsce: Żarowska Izba Historyczna
ul. Armii Krajowej 40 Żarów
tel. 74/858-07-53 lub 667-771-894
e-mail: izbazarow@wp.pl
www.izba.centrum.zarow.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group