Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 1046
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Wizyta czeskich przyjaciół

Czwartek, 9 listopada 2017, 11:13
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Wizyta czeskich przyjaciół
Fot. UM Jaworzyna Śląska
W Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej gościło 23 uczniów wraz z trójką opiekunów z zaprzyjaźnionej szkoły z Teplic nad Metuji.

Wizyta odbyła się w ramach rozwoju współpracy z gminami partnerskimi. Gości przywitał pan dyrektor Krzysztof Sołtys oraz pan wicedyrektor Marcin Kruk. Niespodziankę sprawiła nam i naszym gościom swoją wizytą pani Teresa Gawron (była dyrektor tutejszej placówki).

Promując zdrowy styl życia przez zabawę i sport, rozegraliśmy z naszymi gośćmi mecz piłki nożnej (wynik meczu 8:6 dla reprezentacji naszej szkoły) oraz przeprowadziliśmy rozgrywki w „dwa ognie” (wynik tych zmagań 1:1). Po zmaganiach sportowych i słodkim poczęstunku uczniowie pojechali zwiedzić Miejską Bibliotekę Publiczną im. C.K. Norwida w Świdnicy oraz Kościół Pokoju. W prawie trzystuletnim, wolnostojącym pałacu miejskim byłej rezydencji opatów cystersów krzeszowskich nasi goście mieli nie lada zadanie. Dopiero prawidłowe rozwiązywane zagadki (dobra odpowiedź wskazywała drogę zwiedzania) umożliwiało im przejście biblioteki od strychu po piwnicę.

Następnie przyszedł czas na zwiedzenie Kościoła Pokoju, zabytku wzniesionego z drewna, gliny i słomy, który po częściowym remoncie robi ogromne wrażenie. Na świecie są tylko 2 takie obiekty. Jeden stoi w Świdnicy, drugi w Jaworze. Sacrum i profanum tworzą tu harmonijną całość. Jest to największa drewniana protestancka świątynia wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Do wyjątkowo cennych elementów wyposażenia kościoła należą jego ołtarz i ambona, cenne są także organy. Po krótkiej, aczkolwiek bogatej w program wycieczce do Świdnicy przyszedł czas na powrót do Jaworzyny Śląskiej, gdzie na uczniów w szkolnej stołówce czekał już obiad. Po wspólnym posiłku nastał czas pożegnania i rozdania drobnych upominków ufundowanych przez Gminę Jaworzyna Śląska, Powiat Świdnicki oraz Zakład Porcelany Stołowej „Karolina”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group