Czwartek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 614
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Worsa i Synowska na czele powiatu, na czele rady Sołtys, Zywer i Zieliński

Czwartek, 2 grudnia 2010, 20:31
Aktualizacja: Piątek, 3 grudnia 2010, 8:14
Autor: KO
Świdnica: Worsa i Synowska na czele powiatu, na czele rady Sołtys, Zywer i Zieliński
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Wspólnota Samorządowa podzieliła się stanowiskami z Platformą Obywatelską, w rozmowach koalicyjnych brali też udział dwaj radni Razem dla Powiatu (jeden z nich stał się wiceprzewodniczącym rady) i jeden z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Opozycję stanowią trzej radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej i czwórka z Prawa i Sprawiedliwości.

Podobnie jak w mieście, w powiecie też zawiązała się koalicja WS-PO. Przewaga koalicjantów jest duża, bo Wspólnota Samorządowa zdobyła 12 mandatów, Platforma Obywatelska - 7, a do nich dołączyli radni Razem dla Powiatu (2 osoby) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (1 – Stanisław Wachowiak, który dziś jako radny senior prowadził na początku obrady). Ale w samej Wspólnocie nie ma jedności. Roman Etel pytaniami atakował dziś kandydata wtedy jeszcze na starostę – Zygmunta Worsę.

Po złożeniu ślubowania (nie ślubował jedynie wybrany na burmistrza Jaworzyny Grzegorz Grzegorzewicz) radni zajęli się wybieraniem władz. Na początek władz rady – na przewodniczącego Zygmunt Worsa zgłiosił Krzysztofa Sołtysa. Radny PO nie wziął udziału w głosowaniu w swojej sprawie. Zanim do niego doszło Wojciech Latuszek z SLD pytał, czy Sołtys obieca, że nigdy nie będzie sytuacji, że rada powiatu będzie podejmowała jakiekolwiek uchwały już po działaniach zarządu powiatu w danej sprawie.

- Chciałbym tak sprawować tę funkcję, aby jak najszybciej stać się przewodniczącym nas wszystkich – zapewnił Krzysztof Sołtys.

W głosowaniu tajnym udział wzięło 27 radnych, na „tak” zagłosowało 22, na „nie” - 4, a 1 się wstrzymał.

Dalej porządek obrad przewidywał wybór wiceprzewodniczących. Zgłoszono Janusza Zielińskiego (WS), Marka Zywera (RdP) i Zbigniewa Zduńczyka (PiS). Członek opozycji nie miał szans (zdobył 9 głosów na „tak”, 14 na „nie”, a 4 radnych się wstrzymało). Wiceprzewodniczącymi zostali Janusz Zieliński (18 „tak”, 8 „nie”, 1 wstrzymujący się) i Marek Zywer (19 „tak”, 8 „nie”).

Na starostę zaproponowano byłego szefa powiatu – Zygmunta Worsę. Popieranego przez WS, PO, RdP i PSL. I tu mała niespodzianka: Roman Etel z WS, do niedawna członek zarządu powiatu, jakby rzucał kandydatowi na starostę kłody pod nogi. Pytał o przepływ środków finansowych odnośnie łącznika do A4, jakie środki zostały wydatkowane na budowę tej drogi, jakie środki pozyskano i skąd różnica, jeśli jest taka różnica – czy ze środków własnych, czy z kredytu, a jak z kredytu, to w jakiej wysokości. Pytał też, kto odpowiada za przepływ środków finansowych pomiędzy Starostwem Powiatowym w Świdnicy a Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, jakie ma wykształcenie, jak długo pracuje w starostwie... Zygmunt Worsa uznał, że tak szczegółowe pytania nadają się na interpelacje, a nie na pytania do kandydata. I nie odpowiedział. Roman Etel starał się uzyskać odpowiedź, ale zyskał tylko tyle, że wplątał się w utarczkę słowną z przewodniczącym Sołtysem.

- Proszę nie zasłaniać kandydata – mówił Etel do Sołtysa.

Ostatecznie odbyło się tajne głosowanie w sprawie wyboru starosty. Sam zainteresowany głosował. Ale jeden głos okazał się nieważny. Za Worsą zagłosowało 19 radnych, „nie” powiedziało 8 rajców.

Starosta odebrał gratulacje i zgłosił kandydatów na członków zarządu: Alicję Synowską (PO) na wicestarostę, Sabinę Cebulę (WS) na członka zarządu, podobnie Szczepana Kownackiego (WS) i Henryka Rośka (PO). Dwaj ostatni oświadczyli, że nie będą głosować w swoich sprawach.

Wyniki głosowania: Alicja Synowska (20 „tak”, 7 „nie” i 1 głos nieważny), Sabina Cebula (19 „tak”, 7 „nie” i 2 nieważne), Szczepan Kownacki (23 „tak”, 4 „nie”), Henryk Rosiek (20 „tak”, 5 „nie”, 1 wstrzymujący się i 1 głos nieważny). Skład zarządu powiatu wygląda więc tak, jak wczoraj ustalono na rozmowach koalicyjnych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group