Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 880
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Wratislavia Cantans ponownie w Świdnicy

Piątek, 10 kwietnia 2015, 11:08
Aktualizacja: 11:12
Autor: red.
Świdnica: Wratislavia Cantans ponownie w Świdnicy
Fot. użyczone
Po dwuletniej przerwie Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans powróci do Świdnicy. Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbyło się w 2. kwietnia w Urzędzie Miejskim w Świdnicy. Udział w nim wzięli prezydent Miasta Beata Moskal–Słaniewska, dyrektor Departamentu Edukacji i Kultury – Tadeusz Niedzielski, pracownik Referatu Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi – Joanna Trojan–Skała, dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu – Andrzej Kosendiak, a także producent i koordynator Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans – Jolanta Galary.

Omówiono współpracę przy tegorocznej 50. edycji Festiwalu. Goście przedstawili program całego Festiwalu i wstępne propozycje dla Świdnicy. Prawdopodobnie w mieście odbędą się dwa koncerty.

- Chcemy, aby do Świdnicy powrócił festiwal Wratislavia Cantans, ponieważ jest to niezaprzeczalnie jedna z najważniejszych imprez muzyki poważnej w Polsce, która gromadzi tłumy odbiorców zarówno we Wrocławiu jak i w różnych zakątkach Dolnego Śląska. To także doskonała promocja miasta i jego najważniejszych zabytków, Katedry i Kościoła Pokoju, w których mamy nadzieję zorganizowane zostaną koncerty w tym roku – mówi Beata Moskal–Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w sierpniu 1966 roku. Jego twórcą był jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Andrzej Markowski. Po objęciu dyrekcji Filharmonii Wrocławskiej w 1965 roku już rok później zainicjował festiwal oratoryjno-kantatowy zakładający prezentację muzyki od okresu średniowiecza poprzez barok aż po muzykę współczesną. Koncerty odbywały się w zabytkowych kościołach i muzeach Wrocławia, a z czasem całego Dolnego Śląska. W Świdnicy publiczność w ramach imprezy mogła śledzić występy wielu znakomitych orkiestr w latach 1999 r. – 2013 r. Tegoroczny program festiwalu będzie hołdem dla jego historii (6 i 15 września zaplanowano dwa koncerty z programem identycznym, jak ten podczas inauguracji i finału w 1966 roku), ale też atrakcyjną propozycją dla dzisiejszego słuchacza, spragnionego nie tylko klasyki, także eksperymentów. Dyrektorem generalnym festiwalu jest Andrzej Kosendiak, Dyrektor Narodowego Forum Muzyki, artysta, dyrygent i pedagog, należy do najaktywniejszych muzyków i organizatorów życia muzycznego w Polsce. W 2005 roku został dyrektorem Filharmonii Wrocławskiej oraz Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans i doprowadził do zmiany oblicza obydwu tych instytucji oraz do przekształcenia ich w jedną nowoczesną instytucję Narodowego Forum Muzyki. Funkcję dyrektora artystycznego pełni Giovanni Antonini. W tym roku koncerty w ramach festiwalu odbędą się między 6 a 19 września we Wrocławiu oraz m.in. w Zgorzelcu, Legnicy, Głogowie, Oławie, Miliczu, Krotoszynie, a także w Świdnicy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group