Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 573
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wspólnota będzie w przyszłej kadencji stawiać na mieszkania i zieleń

Wiadomości: Świdnica
Środa, 13 października 2010, 16:58
Aktualizacja: Czwartek, 14 października 2010, 9:55
Autor: KO
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Nie tylko o Parku Centralnym mówili dziś działacze Wspólnoty Samorządowej. Wstęp konferencji do złudzenia przypominał prezentację znaną już z konwencji wyborczej WS. Kilkoro lokalnych dziennikarzy zniecierpliwionych opuściło salę Sudeckiej Izby Przemysłowo–Handlowej… Wiceprezydenci Świdnicy mówili o dokonaniach rządzących, a następnie przeszli do planów.

A plan na przyszłą kadencję jest następujący: budować więcej mieszkań i zadbać o zieleń. Choć według Ireneusza Pałaca, zastępcy prezydenta Świdnicy, już w tej kadencji statystycznie „co tydzień oddawano w Świdnicy jedno mieszkanie”. Prezydent Wojciech Murdzek przyznał, a za nim jego zastępcy, że do tej pory nie przykładano dużej wagi do zieleni. Bo ważniejsze było stworzenie świdniczanom miejsc pracy.

Waldemar Skórski, zastępca prezydenta, omówił nową politykę mieszkaniową. I powiedział, że miasto postara się o to, aby w narożniku Grodzkiej – w miejscu kiosku – powstał nowy budynek, podobnie przy ul. Spółdzielczej (tu zgodnie z pomysłem Wspólnoty miałby powstać parking, może nawet wielopoziomowy). Jest jeszcze kilka miejsc, gdzie można wybudować coś nowego: ul. Księcia Bolka, ul. 1 Maja, ul. Kościelna. Za to na terenie przy ulicach Bystrzyckiej i Westerplatte powstanie osiedle domków jednorodzinnych.

Co do zieleni, to Wspólnota stawia na pierwszym miejscu na Park Światła w Parku Centralnym. Koncepcję omówiła dr inż. arch. Grażyna Czora. Najważniejszym jej elementem jest światło. Ono da bezpieczeństwo spacerującym wieczorami, a także stworzy unikalny klimat. – Poetyka parku w nocy to gra na emocjach – mówiła dziś Grażyna Czora.

Do parku będzie prowadziła Brama Świateł, drzewostan zostanie przemodelowany, światła będą na różnych poziomach i w różnych kolorach. A do tego „Park Doświadczeń” i muzyczne ławki – które nie będą działać jak muzyczna szafa, będą odgrywały zaprogramowane utwory. W parku powstanie też zadaszona widownia, z której świdniczanie będą mogli podziwiać widowiska typu światło i dźwięk.

Co z innymi parkami? Ich rewitalizacja jest przewidziana przy okazji realizacji ścieżki turystycznej „Szlakiem fortyfikacji Fryderyka Wielkiego”. Dokumentacja zakładająca m.in. odbudowę wieżyczki w Parku Młodzieżowym i Fleszy Nowomłyńskiej jest gotowa. Miasto startowało z tym projektem do funduszy norweskich. – Przegraliśmy z Malborkiem i Krakowem – mówi wiceprezydent Skórski.

O parku czytaj również: tutaj.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

mordi_po 13-10-2010 22:08
ale bania, dziennikarze wyszli :))))))))))
~Tomasz 13-10-2010 22:13
Kampanijnych obietnic cd. A konkrety?
~ 13-10-2010 22:40
kilkoro lokalnych dziennikarzy zniecierpliwionych opuściło salę Sudeckiej Izby Przemysłowo–Handlowej… skoro ich to nudzi to o z mieszkańcami ?
~dramat-miasta 13-10-2010 22:52
Patrząc na tę fotkę to jestem pełen podziwu dla p. prezyd. Nie dość że musi dbać o swoją reklamę to dodatkowo robi co może aby siorę jeszcze przepchnąć.
~pepperoni 14-10-2010 1:01
ktos kiedys obiecal 3 miliony mieszkan w Polsce, mysle ze jakby wspolnota obiecala 3 miliony mieszkan w Swidnicy no i druga Irlandie, zeby mlodzi ludzie nie musieli opuszczac Swidnicy to miialaby duza szanse wygrac wybory. Pierdolenie o Szopenie i tyle!
~s 14-10-2010 8:20
a skąd pieniądze na utrzymanie tego?????????????????????????? ale bajki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!a zieleń-wiadomo jak ludzie skrytykowali kamień przed katedrą i na ul.Łukowej to trzeba gdzieś dodać zieleń !!!!!!!!!!!!!
~W.M 14-10-2010 9:25
siostra w radzie czemu nie ? jeszcze zone trzeba
~cześka 14-10-2010 10:18
Oto ci dziennikarze którzy wyszli ze spotakania zapewne bardzo sie interesują miastem i jego mozliwościami.Kochani pseudo dziennikarze zapraszam do parku przy ul.Sikorskiego.Zaprzaszam równiez na rzeke Bystrzycę od mostu przy ul Westerplatte do mostu przy ul.wrocławskiej.Co zobaczycie? A to już sami ocenicie-las a moze dżungle.A przecież mogła by być w Świdnicy prze rzece promenada a w jej najszerszym miejscu to jest przy parkingu ŚWUP mogły by być boiska, zileona łąka na której mozna rozpalić grila i odpocząć za darmo.No ale wtedy basen odkryty OSIR-u nic by nie zarobił.
~ 14-10-2010 12:16
Zielono mi
~eclipse 15-10-2010 0:11
W końcu nasz prezydent zobaczył tuż przed wyborami że mało zieleni, a przez całą kadencje betonował(kamieniował) miasto
~dociekliwy 18-10-2010 20:39
A może jedynym pomysłem Wspólnoty Samorządowej na rozwiązanie problemu mieszkań jest sprzedawanie domów wraz z ich mieszkańcami, o czym przecież przed dwoma tygodniami pisano w Wiadomościach Świdnickich. Czy wyobrażacie sobie taką sytuację, że jakiś Holender albo Niemiec kupi dom na terenie Świdnicy z mieszkającymi tam polskimi obywatelami? Przecież nie pozwoli on im na to, aby mogli zbyt długo tam pomieszkać. Wówczas znajdą się wolne mieszkania i nie trzeba będzie budować nowych domów. Ale będą chyba jedynie dla "nur fuer Deutsche"!
~ 18-10-2010 21:02
Niemiecka fobia? Już nas tym straszonopanie dociekliwy=złośliwy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group