Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 1002
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Współpraca transgraniczna w perspektywie unijnej 2014–2020

Piątek, 25 kwietnia 2014, 14:21
Aktualizacja: 14:22
Autor: red.
Wrocław: Współpraca transgraniczna w perspektywie unijnej 2014–2020
Fot. użyczone
Nowe programy transgraniczne EWT Polska – Saksonia oraz EWT Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2014–2020 w ograniczonym stopniu będą wspierały rozwój przedsiębiorczości, a system finansowania projektów będzie na poziomie 85%. To główne wnioski ze spotkania zespołu roboczego Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) we Wrocławiu, poświęconego przyszłym programom transgranicznym.

Spotkanie zorganizowano na wniosek Sudeckiego Związku Pracodawców, którego przedstawiciele zwrócili uwagę na brak udziału partnerów społeczno-gospodarczych w przygotowaniach nowych programów transgranicznych na lata 2014-2020. Zespół WKDS ds. rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, innowacji, polityki regionalnej z uwzględnieniem absorpcji środków unijnych zapoznał się z przebiegiem prac nad nowymi programami. Bartłomiej Ostrowski, dyrektor Wydziału Współpracy Zagranicznej i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego podkreślił, że decyzja o ograniczeniu finansowania projektów związanych ze współpracą gospodarczą w przyszłych programach transgranicznych, wynikała ze słabego zainteresowania przedsiębiorców możliwością aplikowania w obu programach EWT w latach 2007-2013.

Z kolei przedstawiciele Sudeckiego Związku Pracodawców argumentowali, że słabe zainteresowanie pracodawców wynikało głównie z formy finansowania projektów (refundacja) oraz bardzo długiego oczekiwania na zwrot środków finansowych, a także zbyt restrykcyjnego podejścia instytucji, odpowiedzialnych za wdrażanie programów. Według Artura Mazurkiewicza, Prezesa zarządu SZP, nieprzejrzysty i mało elastyczny system realizacji projektów transgranicznych tak naprawdę zniechęcał pracodawców do ubiegania się o środki unijne. – Powinniśmy wyciągnąć wnioski z przeszłości i uprościć ten system wdrażania - podkreślił Artur Mazurkiewicz. Natomiast Marcin Kowalski, Wiceprezes zarządu związku podczas spotkania zaapelował o udostępnienie szczegółowego harmonogramu prac nad nowymi programami. – W tej chwili nie wiemy, na jakim etapie są prace w przypadku obu tych programów i czy można do nich zgłaszać jeszcze uwagi i propozycje rozwiązań – zauważył.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group